Gada apskats: Ukraina. Kara ēnā

Komentāri

Ukrainā arī 2016. gads ir nemierīgs. Tā arī netiek īstenoti Minskas pamiera līguma noteikumi par Ukrainas konflikta izbeigšanu. Rietumvalstis pagarina noteiktās sankcijas pret Krieviju. Lai arī militārie konflikti starp ukraiņiem un krievu kaujiniekiem ik pa brīdim pieklust, Donbasā regulāri notiek asiņainas cīņas. Tiek piedzīvota valdības maiņa, kara varones Nadjas Savčenko spriedums un atgriešanās dzimtenē, beidzot arī tiek paziņoti izmeklēšanas rezultāti par notriekto MH17 lidmašīnu.

Arī Latvijas Bruņoto spēku vadība atzīst – diemžēl zināms saspīlējums pie mūsu austrumu robežas jāpieņem kā ikdiena. Krievija militārās spējas Baltijas jūras reģionā aktīvi attīstījusi nu jau vairāk nekā 10 gadus. Un Eiropas Padomes ziņojumā secināts, ka Austrumukrainā pastiprinājusies konflikta eskalācija.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Ukrainā gads iesākas politiskā saspīlējuma gaisotnē. Ņemot vēra augošo starptautisko kritiku par kavēšanos ar nopietnām reformām un vēlētāju neapmierinātību par augsto korupcijas līmeni, jau februārī prezidents Porošenko aicināja valdības vadītāju Jaceņuku atkāpties no amata. Ukrainas parlaments par demisiju nenobalso, jo rit saspringtas iekšpolitikas cīņas par to, kas valsti vadīs nākotnē. Pēc tam koalīcija gan turpina brukt un valdība darbojas nepilnā sastāvā.

Tikai 10. aprīlī par atkāpšanos no amata paziņo Ukrainas premjerministrs Arsenijs Jaceņuks. Savu lēmumu viņš pamatoja ar kādu vārdos nenosauktu tumsas spēku sazvērestību pret sevi. Jau pēc četrām dienām, cerībā izbeigt ieilgušo politisko saspīlējumu, Ukrainas parlaments izraugās jaunu premjerministru. Tas ir valsts prezidenta Petro Porošenko virzītais Volodimirs Groismans – līdz šim viņš bija Augstākās Radas spīkera amatā. Groismans sola turpināt integrācijas ceļu uz Eiropas Savienību un īstenot tam nepieciešamās reformas, ko nespēja iepriekšējais valdības vadītājs.

Video –  TV3 Ziņu speciālreportāža no Ukrainas parlamenta

Pavasaris Ukrainā norit kara varones Nadjas Savčenko zīmē. 21.martā sākas sprieduma nolasīšana ukraiņu pilotei. Uz safabricētu apsūdzību pamata viņa ilgstoši atradās apcietinājumā Krievijā un šajā laikā sava gara spēka dēļ kļuva par nacionālo varoni. Tiesa atzīst sievieti par vainīgu divu krievu žurnālistu slepkavībā. Spriedums tiek lasīts divas dienas un tas izrādās bargs – ukraiņu pilotei tiek piespriesti 22 gadi cietumā. Lai gan savu vainu sieviete noliedz, šo spriedumu viņa nepārsūdz, cerībā, ka ātrāk tiks nodota Ukrainas rokās, kas arī vēlāk notiek.

25. maijs Ukrainā kļūst par vēsturisku dienu, jo Nadja Savčenko beidzot atgriežas mājās. Sperot pirmos soļus brīvībā, Savčenko pateicās par atbalstu un emocionāli apliecināja, ka vienmēr būs gatava ziedot dzīvību par Ukrainu.

Nadja Savčenko, Ukrainas pilote

Ukrainai ir tiesības pastāvēt par spīti kāda cilvēka sapuvušajai dvēselei un slimajai fantāzijai. Mēs būsim brīvi. Jo mēs esam ukraiņi, mēs esam cilvēki, mēs esam tauta.

Uzreiz pēc atgriešanās Savčenko piešķirts Ukrainas varones nosaukums. Tiesa gan, Ukrainas komentētāji izsakās, ka viņas pārrašanās politiķiem nāks par labu tikai īsu brīdi – sava rakstura un autoritātes dēļ Savčenko, visticamāk, kļūs par izaicinājumu arī korumpētajai Ukrainas varas sistēmai.

Nadjas Savčenko atgriešanās mājās

Vasarā palielinās saspringums kara plosītajos Ukrainas austrumos. Sadursmēs ar prokrieviskajiem separātistiem Ukrainas armijas karavīri joprojām zaudē savas dzīvības. Tiek pieļauta pat iespēja, ka Ukrainā varētu izsludināt karastāvokli visā valstī, ja situācija valsts austrumos nestabilizēsies. Krievijas iebrukuma draudu līmenis joprojām ir ļoti augsts.

MH17 izmeklēšana

Beidzot pienāk diena, kad starptautiskā izmeklēšanas komanda izziņo savus secinājumus par to, kas notriecis Malaizijas pasažieru lidmašīnu virs Austrumukrainas. Apjomīgā starptautiskā izmeklēšana ilga divus gadus. Tajā piedalījās simts eksperti, tika noklausīti 150 tūkstoši pārtverti telefonu zvani, analizēti tūkstošiem lidmašīnu atlūzu gabali, kā arī video un fotogrāfijas. 28. septembrī tiek paziņoti iegūtie pierādījumi un secinājumi.

Vilberts Paulisens, Nīderlandes policijas Kriminālistikas nodaļas vadītājs

Pēc izmeklēšanā gūtajiem pierādījumiem, varam apgalvot, ka lidmašīnu MH17 notrieca 9-M-83-38 sērijas raķete, kas tika palaista no Buk iekārtas. Zināms, ka raķetes iekārta Ukrainā tika ievesta no Krievijas un pēc palaišanas uz Krieviju aizvesta atpakaļ.

Foto: Malaysia Air MH17 reisa traģēdija

Motorolas nāvē vaino latvieti

Oktobrī bumbas sprādzienā Doņeckā aiziet bojā prokremlisko kaujinieku komandieris Arsēnijs Pavlovs, kurš plašākai publikai pazīstams ar segvārdu Motorola. Viņš mira, eksplodējot viņa mājas liftā ievietotam spridzeklim. Uzbrukumā mirst arī komandiera miesassargs.

Foto no Motorolas bērēm

Saistībā ar Motorolas nāvi, krievu propaganda sasaista arī ar Latviju, apgalvojot, ka prokremlisko komandieri nogalinājis latviešu kaujinieks Marks Ozoliņš.

Interneta lapa, kas ziņo par mistisko “killeru”, atsaucas uz urbānajām leģendām par latviešu kaujiniekiem:

Latviešu kaujinieku vidū ir sena tradīcija piedalīties konfliktos, kuros viņi cīnās pret Krieviju. Viņu snaiperi ir labi pazīstami pēc pirmā un otrā Čečenijas kara. Karot pret Krievijas spēkiem devušās arī sievietes no Latvijas. Latviešu algotņus raksturo nedzirdēta nežēlība krievu karavīru iznīcināšanā.

Ekrānšāviņš

Voluntieru kustība

Pēc kancleres Angelas Merkeles ielūguma 20.oktobrī tiek sarīkots samits, kurā piedalās Normandijas četrinieks – Vācijas, Francijas, Krievijas un Ukrainas –  un šī ir pirmā reize kopš Ukrainas kara sākuma 2014.gadā, kad Putins oficiāli apmeklē Berlīni.

Tikmēr Ukrainā aizvien populārākas kļūst brīvprātīgo jeb “voluntieru” kustības. Tie ir jaunieši, uzņēmēji, radošo profesiju pārstāvji, kuri cenšas palīdzēt savas valsts karavīriem, kuri cīnās pret teroristiem Donbasā.

Foto: Ukrainas Voluntieri

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Kad ārā ir tik karsti cik Meksikā, ir jāēd tako, un Linda no ”Gatavo 3” ir sagatavojusi tam recepti. Šis ēdiens būs lielisks ne tikai paša vēderam, bet arī atsvaidzinās tavu cienasta piedāvājumu viesiem ballītē.

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Ik nedēļu Tele2 ”Gudrajā mājā” viesojas kāda savā profesijā panākumus guvusi persona. Šoreiz meža biezoknī Gustavu Terzenu apciemoja interjera dizainere, ”Amerikas Arhitektūras balvas 2017″ ieguvēja Santa Meikulāne. Dizainere uzskata, ka tehnoloģijas palīdz ērtāk apieties ar dažādām lietām, tāpēc labprāt apskatīja ”Gudro māju”, lai redzētu, ko no piedāvātajām funkcijām vēlētos iegādāties savai mājvietai.

Lasi vēl