TV3 ziņas piedāvā: Karalistes izvēle. Neprognozējamākais referendums Lielbritānijas vēsturē

2 komentāri
TV3 ziņas piedāvā: Karalistes izvēle. Neprognozējamākais referendums Lielbritānijas vēsturē
Foto: Juris Bindars

Līdz dienai, kad briti lems, vai izstāties no Eiropas Savienības, atlicis mazāk par nedēļu, un aptaujas uzrāda satraucošu tendenci. Nostiprinās Brexit atbalstītāju skaits. Svarīgā notikuma gaidās TV3 ziņu komanda devās uz Apvienoto Karalisti, lai veidotu dokumentālu projektu Karalistes izvēle. Tā autore ir TV3 ziņu korespondente Kristīne Žilde-Krēvica.

Britiem jau reiz uzdots jautājums par dalību Eiropas Savienībā. 1975. gadā, vien divus gadus pēc pievienošanās blokam, britiem vaicāja, vai Apvienotajai Karalistei būtu jāpaliek Eiropas Ekonomikas kopienā, tolaik sauktai arī par Vienoto tirgu.

5. jūnijā cilvēki devās uz iecirkņiem, un tas, starp citu, bija pirmais referendums visas Apvienotās Karalistes vēsturē. Tā brīža Lielbritānijas premjeram Haroldam Vilsonam par lielu atvieglojumu, 67% britu tomēr nobalsoja par palikšanu Eiropas saimē.

41 gadu vēlāk pie melnajām Dauningstrītas (Downing Street) durvīm atkal stāv britu premjers, šoreiz – Deivids Kamerons, lai iedzīvotājiem dotu iespēju vēlreiz atbildēt uz to pašu jautājumu.

Foto:

Kā skaidro politikas vērotāji, Kameronam neatlika citas iespējas. Cerībā uz visiem laikiem noņemt jautājumu no dienaskārtības, viņš izšķīrās par referendumu, taču aizsāka procesu, kuru pats vairs nespēj kontrolēt.

TV3 devās uz Londonu un Bostonu, Austrumeiropas viesstrādnieku vispopulārāko galamērķi, lai klātienē sekotu līdzi cilvēku noskaņojumam pirms vēsturiskā balsojuma. Tapis dokumentāls projekts Karalistes izvēle.

Kristīne Žilde-Krēvica, TV3 Ziņu korespondente:
Tas, kas Karalistei šobrīd draud, ir protesta balsojums. Emocijās izdarīta izvēle, lai pateiktu: ”Mums pietiek!” Tādā gadījumā sākas juceklis, kura sekas īsti prognozēt nespēj ne Briseles līderi, ne pats Kamerons.

Karalistes izvēle ir stāsts par to, kā briti vispār nonāca līdz referendumam, par tiem, kuri balsos par izstāšanos un sakās esam gatavi pakārt britu premjeru, kā arī tiem, kuri kaislīgi atbalsta palikšanas ideju. Tas ir arī stāsts par mūsu tautiešiem Lielbritānijā un viņu pārdomām pirms izšķirošā referenduma.

2 komentāri