TV3 speciālreportāža no Zviedrijas! Bēgļu talanti pārsteidz zviedrus

1 komentārs
TV3 speciālreportāža no Zviedrijas! Bēgļu talanti pārsteidz zviedrus

Karš un nemieri, kas liek simtiem tūkstošu doties bēgļu gaitās uz Eiropu, izšķir arī ģimenes. Tā, piemēram, Zviedrijā pērn ieradās ārkārtējs daudzums – 33 tūkstoši bērni un pusaudži. Vieni paši, bez saviem vecākiem. Par spīti dažādam grūtībām un atšķirtībai no tuviniekiem, viņi mēģina pielāgoties dzīvei svešumā. Turklāt daudzi no bēgļu jauniešiem ir apveltīti ar dažādiem talantiem, ko nu iespējams attīstīt jau profesionālā līmenī.

Apslēptais talants

Mohsens Zviedrijā ieradās pirms 7 mēnešiem. Viņa mamma palika Afganistānā. Pa šo laiku puisis sadraudzējies ar saviem klases biedriem un no malas ne ar ko īpašu no draugu pulka neatšķiras. Taču ieraugot viņa ar pildspalvu zīmētos portretus, mute palikusi vaļā pat mākslas skolas pasniedzējiem. Mohsens savu apbrīnojamo talantu atklājis tikai nesen!

Patiesībā es sāku zīmēt tikai pirms gada. Es esmu tāds cilvēks, kas, ja kaut ko ieņem prātā, nevar apstāties pirms neesmu izdarījis labāko, ko varu. Es ļoti cenšos katru reizi, kad sāku jaunu zīmējumu.

FOTO: Monta Jakovela IMG_4083

Viņš uzzīmējis arī Zviedrijas premjerministru Stēfanu Lēfvenu un premjera birojs ar prieku dāvanu pieņēmis. Taču lielākoties Mohsens iedvesmu smeļas no internetā atrodamajiem slavenību fotogrāfijām vai zīmē atmiņas no Afganistānas.

Es gribu citiem parādīt Afganistānas kultūru. Pateikt, ka Afganistāna nav teroristu vieta, ka mums nepatīk teroristi. Mēs gribam dzīvot mierā, tāpat kā jebkurš cilvēks pasaulē. Es gribu parādīt, kā jūtas mani tautieši, kad viņiem ir jāpamet savas mājas.

Vislabāk Mohsnenam brīvo laiku patīk pavadīt eksperimentējot ar jaunām zīmēšanas tehnikām. Pāris reizes nedēļā Mohsens dodas uz mākslas skolu, lai ar padomu palīdzētu citiem. Taču patiesībā apdāvinātais puisis vienmēr gribējis kļūt par ārstu un to arī plāno studēt.

Karatē čempioni

Skolā kopā ar Mohsenu mācās arī divi brāļi no Afganistānas, kuru sportiskais talants uzreiz nācis gaismā. Lai arī Zviedrijā puiši ieradās pirms nepilna gada, Ahsanulahs un Nadžibs jau izcīnījuši pirmo un otro vietu Zviedrijas junioru čempionātā karatē. Tā kā nedz treniņos, nedz sacensībās abiem nav piemērotāka pretinieka, bieži nākas cīnīties vienam pret otru. Ahsanulahs stāsta:

Starptautiskajā karatē čempionātā, kas notika Stokholmā, sacentās 11 Eiropas valstu sportisti. No sākuma es uzvarēju norvēģi un dāni, bet finālā bija jācīnās ar brāli. Ir dīvaini nostāties aci pret aci ar viņu. Bet tajā pašā laikā karatē ir sporta veids, kura centrā ir cieņa pret savu pretinieku. Ir jādara viss, uz ko esi spējīgs, vienalga, vai pretī stāv brālis vai draugs.

FOTO: Karls Bjoršmarks

Lai arī abiem pašlaik cīņa par medaļām ir pirmajā vietā, iespējams, pēc skolas beigšanas tas mainīsies. Nadžibs vēlētos kļūt par datorinženieri, bet brālis domā par profesionāla sportista karjeru. Par spīti savstarpējai konkurencei sportā, brāļi viens otram jaunajā valstī ir vislielākais atbalsts.

Mēs neesam tikai brāļi. Mēs esam viens otra labākais draugs. Dalāmies ar noslēpumiem. Mēs viens otram palīdzam arī mācībām un treniņos. Īstenībā mēs ar visu dalāmies, piemēram, drēbēm. Citi saka, ka mēs esam kā dvīņi. Es savu brāli atbalstu un mīlu, viņš ir mans varonis.

Video