TV3 reportāža no Apvienotās Karalistes: bostonieši atbalsta Lielbritānijas izstāšanos no ES

2 komentāri
TV3 reportāža no Apvienotās Karalistes: bostonieši atbalsta Lielbritānijas izstāšanos no ES
Foto: Kristīne Žilde-Krēvica

Gaidāmā britu referenduma gaisotnē turpinām reportāžas no Apvienotās Karalistes. Šoreiz – stāsts no Bostonas. Pilsētiņas salu valsts austrumu piekrastē, uz kuru masveidā devušies poļu, lietuviešu un arī latviešu viesstrādnieki. Noskaņojums šajā reģionā ļauj droši prognozēt, ka Bostona nobalsos par izstāšanos no Eiropas Savienības. Turp devās Kristīne Žilde-Krēvica.

Kādreiz bijām lepni un neatkarīgi, bet nu kļuvuši par Eiropas Savienības vergiem. Ar tādiem saukļiem Bostonā aģitē par izstāšanos no 28 valstu bloka. Vietējie pārliecināti, ka 99% pilsētas tā arī nobalsos.

Šāda prognoze, visticamāk, ir nedaudz pārspīlēta, tomēr vairākums šajā reģionā tik tiešām atbalsta tā saucamo Brexit. Pēdējo desmit gadu laikā iedzīvotāju skaits te pieaudzis par 15%. Tas ir lielākais imigrantu īpatsvars visā Apvienotajā Karalistē.

Foto:

Video

 

Angļi ir diplomātiski un iebraucējus nevaino, lai gan mierīgajā lauku pilsētiņā līdz ar īres cenām esot pieaudzis arī sīkais huligānisms. Tomēr galvenā problēma esot tas, ka pilsēta nav paredzēta tādam cilvēku pieplūdumam.

Bobs Makolijs, Bostonas domes deputāts:
Mēs jau nevainojam iebraucējus. Ja Tev kāds pateiktu – Tu vari braukt un nopelnīt septiņreiz vairāk, Tu būtu idiots, ja nebrauktu! Vainīga ir sistēma! Mums infrastruktūra nav tam gatava. Skolas pārpildītas, jāgaida četras nedēļas rindā, lai tiktu pie ārsta, ceļu tīkls arī tam nav paredzēts…

To gan atsverot lauksaimniecības uzplaukums – iepriekš Bostonā trūka cilvēku, kas novāktu ražu un strādātu fabrikās, jo paši briti par minimālo algu – 7,20£ (9,14€) stundā – to nevēlējās darīt.

Bobs Makolijs, Bostonas domes deputāts:
Nekas nenotiks tiem cilvēkiem, kuri šeit ir leģitīmi un ieradušies strādāt. Problēma ir narkomāni un alkoholiķi, kuri nedod labumu sabiedrībai. Viņi ir cietumos par mūsu naudu. Viņus būtu jāsūta uz savām valstīm! Ir situācijas, ka pie mums dzīvo izvarotājs, kuram šeit ir bērns vai kaķis, un tāpēc mēs viņu nedeportējām! Tas taču ir stulbums! Ir laiks pateikt – mēs to vairs nevaram izturēt. Tas nav izdarāms.

Veikalu, kurā var nopirkt šprotes un Spilvas majonēzi, Bostonā tālu nav jāmeklē. Šeit tie ir uz katra stūra, taču vairums pieder poļiem un lietuviešiem, taču Bode Nr.15 pieder latvietim Gundaram Liepiņam.

Gundars par savu vietu jūtas droši. Šeit nodzīvoti jau septiņi gadi, aug meita, un bizness arī sokas labi. Dažas preces sanāk pat lētākas nekā Latvijā – šeit pārtiku neapliek ar pievienotās vērtības nodokli.

Gundars Liepiņš, latviešu veikaliņa Bode Nr.15 īpašnieks:
Būtībā vienīgā problēma, lai latvietim šeit nebūtu mehāniski tikai kaut kas jādara, ir valoda. Darba spējas mums ir labākas par vidējo angli, un darba tirgū arī viss ir kārtībā.

Pie Gundara strādā arī Renāts ar dzīvesbiedri Anastasiju. Viņa šurp atbrauca 18 gados it kā tikai piepelnīties, bet iedzīvojās un atpakaļ vairs nedomā braukt. Tāpat arī Krievijā dzimušais Renāts.

Abi kopā audzina meitu un dēlu. Jaunākajam ir tikai trīs gadi, un vecāki cer viņam izkārtot Lielbritānijas pasi.

Renāts godīgi pasaka – iespējams, britiem tiešām labāk klātos ārpus Savienības. Jauni viesstrādnieki šurp negāztos, arī pašiem konkurence uz darba vietām nebūtu tik liela… Vai tā domā Lielbritānijas vairākums, uzzināsim jau pēc dažām dienām. Referendums notiks 23. jūnijā.

2 komentāri