TV3 Libānā: valsts, kas mazāka par Kurzemi, bet kurā katrs ceturtais iedzīvotājs ir bēglis

1 komentārs
TV3 Libānā: valsts, kas mazāka par Kurzemi, bet kurā katrs ceturtais iedzīvotājs ir bēglis
Foto: TV3 Ziņas Libānā

Libāna ir 10 452 kvadrātkilometru liela valsts – salīdzinot ar Latvijas izmēriem, tā ir mazāka par Kurzemi. Tomēr Libāna ir krietni blīvāk apdzīvota – tajā dzīvo četri miljoni cilvēku, no kuriem vismaz viens miljons ir sīriešu bēgļi. Tātad katrs ceturtais valsts iedzīvotājs ir bēglis. Situācija valstī ir ļoti nokaitēta. Ekskluzīvi no Libānas – vēsta TV3 Ziņas!

Libānu ieskauj Vidusjūra, tai ir robeža ar Sīriju un Izraēlu. Attiecības ar kaimiņiem ir nokaitētas. 20 gadus Libāna bija Sīrijas okupēta – tajā atradās lielās kaimiņvalsts armija. Izraēla Libānu bombardēja 2006. gadā. Tomēr Sīrijas karš licis situācijai kardināli mainīties. Libānai neatliek nekas cits, kā uzņemt Sīrijas bēgļus, kas burtiski pārpludina mazās valsts teritoriju.

Drošības situācija ir nokaitēta, bēgļu ierašanās mazpilsētās ir radījusi spriedzi, ielās patrulē armija, pierobežā regulāri notiek uzbrukumi un terorakti.

Foto!

Libānā TV3 Ziņas apmeklēja kopumā četras bēgļu nometnes – gan tādas, kurās cilvēki dzīvo salīdzinoši labos apstākļos – ar stabilu jumtu virs galvas, elektrību un ūdeni, gan tādās, kur valda netīrība, un apstākļi ir necilvēcīgi.

Jau tagad iedzīvotāju vidū valda spriedze – bēgļi darbu nevar dabūt, vietējie baidās, ka sīrieši atņems to, kas viņiem ir, jo izmisuma dēļ gatavi strādāt par smieklīgu samaksu. Vēl nedaudz, un vadzis var lūzt…

Bilals Kasems, pilsētiņas Ketermajas mērs:

Daudzi no sīriešiem šeit strādā. Mūsu mazajā ciematā ir vismaz 700 bēgļu. Visi grib ēst. Visiem vajag ūdeni, elektrību un tā tālāk. Vislabākais scenārijs būtu, ja pēc gada vai diviem viņi dotos atpakaļ uz Sīriju!

Paralēli spriedzei, ko rada neaicinātie svešinieki, kurus libānieši uzņem cilvēcīgas palīdzības vārdā, draudus rada paaugstinātais terorisma un vardarbības līmenis. Tā, piemēram, TV3 Ziņu vizītes pirmajā dienā apšaudē galvaspilsētā Beirūtā tika nogalināti astoņi cilvēki, no tiem divi policisti. Gar ceļiem uz Beirūtu izvietoti neskaitāmi armijas kontrolposteņi. Pie lielākajām viesnīcām ir betona sienas, lai pašnāvnieku – spridzinātāju uzbrukuma gadījumā ciestu pēc iespējas mazāk cilvēku.

Video!

1 komentārs