Komentāri

Čehijas pilsoņiem sākas prezidenta vēlēšanas – tajās pieteikti deviņi pretendenti. Eksperti skaidro, ka šajās vēlēšanās čehi ne tikai parādīs attieksmi pret esošo prezidentu Milošu Zemanu, bet arī paudīs viedokli par valsts turpmāko politisko kursu – tuvināties vienotai Eiropai vai attālināties no tās.

Šīs būs otrās vēlēšanas, kurās Čehijas Valsts prezidentu izvēlas tauta, nevis parlaments. Līdztekus valsts galvas izraudzīšanai šīs vēlēšanas kalpos arī kā barometrs čehu noskaņojumam par valsts politisko kursu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Vēlēšanu pirmā kārta notiek piektdien un sestdien. Ja pirmajā neviens no kandidātiem negūs vairāk par pusi balsu, tad mēneša beigās gaidāma otrā kārta.

Uz otru prezidenta pilnvaru termiņu pretendē 73 gadus vecais bijušais komunists Zemans. Viņš bijis atklāts savos draudzīgajos uzskatos pret Krieviju un Ķīnu, kā arī ir stingrs pretinieks Eiropas imigrācijas politikai.

Viņš prasmīgi izmantojis gan iekšpolitikas, gan ārpolitikas manevrus, lai radītu ļoti lojālus atbalstītājus, kuri gatavi par viņu balsot. Tajā pašā laikā – viņš izveidojis arī lielu kaislīgu pretinieku grupu.

Viedokļu krustugunīs bieži esošajam Čehijas prezidentam arī vēlēšanu diena nav pagājusi mierīgi. Mirklī, kad politiķis atdevis balsi, viņam uzbruka puskaila aktīviste. Aptaujas liecina, ka Zemans uzvarēs pirmajā kārtā ar aptuveni 42% balsu, taču otrajā kārtā varētu zaudēt 68 gadus vecajam bijušajam Čehijas Zinātņu akadēmijas vadītājam, bezpartejiskajam Jiri Drahošam.

Drahošs paudis bažas par populisma uzplaukumu Eiropā un Krievijas iespējamo iejaukšanos vēlēšanās. Bijušais zinātnieks stingri iestājas par Čehijas dalību Eiropas Savienības un NATO, kā arī vēlas ieviest eiro. Pārējie kandidāti nemēģina cīnīties par Zemana elektorātu. Viņi mērķē uz liberālajiem vēlētājiem pilsētās. Kamēr visi pārējie kandidāti cīnās par līdzīgām vēlētāju grupām, Zemanam pat īsti nevajag organizēt kampaņu.

Čehijas prezidentam bez valdības vadītāja un Konstitucionālās tiesas tiesnešu nominēšanas pamatā ir vien ceremoniālas pilnvaras – līdzīgi kā tas ir Latvijā.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl