Komentāri

Čehijas pilsoņiem sākas prezidenta vēlēšanas – tajās pieteikti deviņi pretendenti. Eksperti skaidro, ka šajās vēlēšanās čehi ne tikai parādīs attieksmi pret esošo prezidentu Milošu Zemanu, bet arī paudīs viedokli par valsts turpmāko politisko kursu – tuvināties vienotai Eiropai vai attālināties no tās.

Šīs būs otrās vēlēšanas, kurās Čehijas Valsts prezidentu izvēlas tauta, nevis parlaments. Līdztekus valsts galvas izraudzīšanai šīs vēlēšanas kalpos arī kā barometrs čehu noskaņojumam par valsts politisko kursu.

Vēlēšanu pirmā kārta notiek piektdien un sestdien. Ja pirmajā neviens no kandidātiem negūs vairāk par pusi balsu, tad mēneša beigās gaidāma otrā kārta.

Uz otru prezidenta pilnvaru termiņu pretendē 73 gadus vecais bijušais komunists Zemans. Viņš bijis atklāts savos draudzīgajos uzskatos pret Krieviju un Ķīnu, kā arī ir stingrs pretinieks Eiropas imigrācijas politikai.

Viņš prasmīgi izmantojis gan iekšpolitikas, gan ārpolitikas manevrus, lai radītu ļoti lojālus atbalstītājus, kuri gatavi par viņu balsot. Tajā pašā laikā – viņš izveidojis arī lielu kaislīgu pretinieku grupu.

Viedokļu krustugunīs bieži esošajam Čehijas prezidentam arī vēlēšanu diena nav pagājusi mierīgi. Mirklī, kad politiķis atdevis balsi, viņam uzbruka puskaila aktīviste. Aptaujas liecina, ka Zemans uzvarēs pirmajā kārtā ar aptuveni 42% balsu, taču otrajā kārtā varētu zaudēt 68 gadus vecajam bijušajam Čehijas Zinātņu akadēmijas vadītājam, bezpartejiskajam Jiri Drahošam.

Drahošs paudis bažas par populisma uzplaukumu Eiropā un Krievijas iespējamo iejaukšanos vēlēšanās. Bijušais zinātnieks stingri iestājas par Čehijas dalību Eiropas Savienības un NATO, kā arī vēlas ieviest eiro. Pārējie kandidāti nemēģina cīnīties par Zemana elektorātu. Viņi mērķē uz liberālajiem vēlētājiem pilsētās. Kamēr visi pārējie kandidāti cīnās par līdzīgām vēlētāju grupām, Zemanam pat īsti nevajag organizēt kampaņu.

Čehijas prezidentam bez valdības vadītāja un Konstitucionālās tiesas tiesnešu nominēšanas pamatā ir vien ceremoniālas pilnvaras – līdzīgi kā tas ir Latvijā.

Lasi vēl