Turcijas un ES vienošanās dēļ bēgļi iestrēguši Grieķijā ar neskaidru nākotni un bez naudas

Pievienot komentāru
Turcijas un ES vienošanās dēļ bēgļi iestrēguši Grieķijā ar neskaidru nākotni un bez naudas
LNT

Grieķijas Lesbas sala, kas vēl pavasarī bija bēgļu un nelegālo imigrantu krīzes epicentrs, tagad ar bažām gaida, vai atsāksies jauns haoss ar desmitiem vai simtiem tūkstošu jaunu migrantu ierašanos laivās pa jūru no Turcijas. Te satraucas, ka Turcija tomēr varētu vienpersoniski atkāpties no līguma ar Eiropas Savienību. Kamēr šī vienošanās pagaidām vēl aizturējusi bēgļu straumes, pašus patvēruma meklētājus tas padarījis par izmisušas situācijas ķīlniekiem.

Eiropas Savienības un Turcijas vienošanās par bēgļu plūsmas samazināšanu ir devusi Grieķijas Lesbas salai iespēju kaut mazliet sākt atkopties no krīzes. Atgūt normālo ikdienu pilnībā tomēr apdraudot Turcijas pēdējo nedēļu retorika, – LNT Ziņām skarbi vērtē grieķu salas vadītājs. Esot bažas, ka Turcija varētu lauzt vienošanos, ja Eiropas Savienība nedos turkiem bezvīzu režīmu. Turku ultimāta termiņš ir pienācis, grieķi aizturējuši elpu.

Video

Lesabas salas administrācijas vadītājs Spiridons Galinos norāda: “Turcijas prezidents Erdogans atklāti ir licis noprast, ka viņi spēj kontrolēt bēgļu un nelegālo imigrantu plūsmu uz Eiropu. Turcija ir tiešs drauds Grieķijai un Eiropai. Kāpēc Eiropas Savienības vadība ir akla un nespēj saprast, ka Turcija draud mieram un līdzsvaram Eiropā. Vēlos atkārtoti uzsvērt – Turcijas ultimāti, ko tā vēlas apmaiņā pret bēgļu straumes mazināšanu, ir atklāts drauds Grieķijai. Turcijas rīcība ir ļoti biedējoša”.

Te baidās – ja Turcijas un Eiropas Savienības vienošanās tiks iesaldēta, atkal atsāksies bēgļu plūsma nekontrolētā apjomā.

Freds Morlets pameta labi atalgotu darbu Francijā, tagad strādā par ziedojumiem un vēlmē palīdzēt bēgļiem piedalījās šīs sīriešu bēgļu nometnes izveidē Lesbas salas Kara Tepē ciemā. Freds vērtē – ja sāktos jauns migrācijas vilnis pāri Egejas jūrai, atkal sāktos haoss.

“Mēs no tā baidāmies, protams. Aprēķināts, vairāk nekā divi miljoni cilvēku gaidot brīdi, kad varēs pamest Turciju, lai dotos uz Eiropu, atkal pa jūru dodoties cauri Grieķijai,” norāda Mortels.

Lesbas salas divās bēgļu un nelegālo imigrantu nometnēs šobrīd uzturas četri tūkstoši personu. Grieķi gan cerēja uz aktīvāku deportāciju uz Turciju. Aizsūtīti vien tikai četri simti.

Bēgļu un migrantu piespiedu sūtīšana atpakaļ uz Turciju vismaz šeit no Grieķijas Lesbas salas ir apstājusies. Lai arī vienošanās starp Eiropas Savienību un Turciju joprojām ir spēkā, tomēr pilnīgi ikviens šajās Lesbas salas nometnēs dzīvojošais ir pieteicies uz Grieķijas patvēruma meklētāja statusu. To izskatīs mēnešiem ilgi, un vismaz tik ilgi viņi šeit nodrošinās palikšanu Eiropas Savienībā.

Paši migranti saka – tas ir labākais no sliktākajiem variantiem, jo pēc deportēšanas uz Turciju viņu drošība būtu apdraudēta. Taču Eiropas un Turcijas vienošanās ir padarījusi šos patvēruma meklētājus Grieķijā par situācijas ķīlniekiem – naudas viņiem nav, strādāt ir aizliegts un tāpat ir liegums pamest šo salu.

Pasažieru prāmis ir vienīgais veids, kā bēgļi un nelegālie imigranti var mēģināt mukt prom no savas neskaidrās nākotnes Lesbas salā uz kontinentālo Grieķiju, tālāk uz Rietumeiropu. Skrupulozi tiek pārbaudīta ikviena kravas automašīna un busiņi, arī vieglās automašīnas. Šādā veidā katru dienu atklāj paslēpušās trīs līdz sešas personas.

Grieķijas policija atklājusi – tagad cilvēku kontrabandisti ieradušies uz šīs salas izvērst viltotu dokumentu pārdošanu, kas ļautu nelegālajiem migrantiem doties tālāk Eiropas Savienībā. Daudziem pat nemaz nav iespējas tos nopirkt.

Grupa ar afgāņiem, pakistāņiem un indiešiem mēģināja uzkāpt uz kuģa klāja, taču nesekmīgi. Saprotams, viņiem nebija naudas ne biļetei un, protams, nelīdzēja arī apelēšana un žēlošanās, ka sadzīves apstākļi bēgļu nometnē ir slikti.

“Lielas problēmas, jo trīs mēnešus nepiešķir nekādu statusu. 2:22:12 Mums sen kā beigusies nauda, ēšana ir problēma,” stāsta pakistānis Šems.

Vislielākā neapmierinātība ir daļēji slēgta tipa imigrantu nometnē Lesbas salas Moria ciemā. Tajā lielākoties ir afgāņi, irākieši, pakistāņi un indieši. Viņu pieteikumu izskatīšana uz patvērumu ir nobīdīta lejā zem sīriešiem, tāpat viņiem praktiski nav cerību pieteikties pārvietošanai uz citām Eiropas Savienības dalībvalstīm.

Pakistānis Muhameds atzīst: “Nav mums ļauts pārvietoties kaut uz citām Grieķijas daļām. Mums tikai saka – gaidiet, gaidiet, gaidiet. Ir depresija. Gaidām ziņas, bet nekā. Satrauc, ka, viņuprāt, pakistāņiem nav nepieciešams patvērums un aizsardzība. Mūs te ignorē. Nav vienlīdzības”.

Kādu alžīrieti situācija ir tik ļoti nokaitinājusi, ka viņš pat nevēlas būt pateicīgs Grieķijai, ka tā vispār sniegusi kādu palīdzību un saka – viņš ienīst Grieķiju. Viņš saka, ka “ienīst šo vietu, ienīst šo valsti”.

Neapmierinātība ar iestrēgšanu Grieķijā un netikšanu tālāk uz bagātajām Eiropas valstīm bieži vien nometnēs pāraug arī vardarbīgās sadursmēs.