Turcijas prezidenta amatā pārvēlēts Erdoans; opozīcijai bažas par autoritārisma sākumu

0 Komentāru
Turcijas prezidenta amatā pārvēlēts Erdoans; opozīcijai bažas par autoritārisma sākumu
Foto: AFP / LETA

Turcijā pirmstermiņa vēlēšanas sevišķus pārsteigumus nav nesušas. Varu saglabā pašreizējais valsts galva Redžeps Tajips Erdoans, bet parlamentā absolūto vairākumu guvusi viņa vadītās partijas alianse. Līdz ar šo uzvaru stāsies spēkā vairākas nopietnas izmaiņas konstitūcijā, kas var nozīmēt autoritārisma sākumu Turcijā, tā uzskata opozīcija. 

Prezidenta vēlēšanu rezultāti liecina, ka gandrīz 53% Turcijas iedzīvotāju ir apmierināti ar ilggadējā līdera Redžepa Tajipa Erdoana sniegumu. Pēc uzvaras šajās vēlēšanās Erdoana rokās būs vēl lielāki varas groži – stāsies spēkā konstitūcijas grozījumi par valsts pāreju uz prezidentālo sistēmu, kurā tiks likvidēts premjera amats, prezidents varēs tieši iecelt ministrus un iejaukties valsts tieslietu sistēmas darbībā.

Uzzinot provizoriskos rezultātus, Erdoans savā uzvaras runā sacīja, ka Turcijas iedzīvotāji ir nodemonstrējuši briedumu – pie vēlēšanu urnām devušies gandrīz 90% no apmēram 60 miljoniem balsstiesīgo Turcijas pilsoņu. “Šajās vēlēšanās uzvarējusi demokrātija, tautas griba, ikviens no 81 miljona pilsoņiem. Cilvēku aktivitāte ir bijusi rekordaugsta,” citēts Erdoans.

Spēcīgākais opozīcijas līderis Republikāņu tautas partijas kandidāts Muharems Indže, kurš pirms vēlēšanām brīdināja, ka Erdoana un viņa vadītās Taisnīguma un attīstības partijas uzvara vedīs valsti pretim autoritārismam, vēlēšanās ieguva 30% balsu. “Nav būtiskas atšķirības starp skaitļiem, ko mums iesniedza vēlēšanu iecirkņu vadītāji un ko izsludināja Centrālā vēlēšanu komisija. Es pieņemu šo vēlēšanu rezultātus,” viņš sacīja.

Erdoans atbalstītājus guvis, ieguldot vairāk budžeta līdzekļus veselības aprūpē, izglītībā un infrastruktūrā, taču kritizēts par opozīcijas apspiešanu un 160 000 cilvēku ieslodzīšanu.

“Bažas ir par to, ka tieslietu sistēma nav neatkarīga un tas draud ar varas monopolizāciju. Erdoans solīja tieslietu sistēmu padarīt uzticamāku, neatkarīgāku. To mēs redzēsim. Opozīcijas spiediena rezultātā viņš arī solīja atcelt ārkārtas stāvokli valstī. Tas būs labs pārbaudījums, ko mēs varam sagaidīt no jaunās sistēmas,” norāda politikas analītiķis Solijs Ozels.

Arī vienlaikus notiekošajās parlamenta vēlēšanās absolūto vairākumu guvusi Erdoana “Taisnīguma un attīstības partijas” vadītā alianse, bet parlamentā izdevies iekļūt divām sekulārām partijām, kā arī kurdu intereses pārstāvošajai Tautas demokrātiskajai partija, kuras līderis atrodas apcietinājumā.

Vēlēšanām bija jānotiek nākamgad novembrī, taču aprīlī Erdoans izsludināja pirmstermiņa vēlēšanas, kā iemeslu minot situāciju Irākā un Sīrijā, kā arī nepieciešamību pieņemt ekonomiskus lēmumus.

0 Komentāru