Tūkstošiem afgāņu turpina pulcēties pie Kabulas lidostas

2 komentāri
Tūkstošiem afgāņu turpina pulcēties pie Kabulas lidostas
Cilvēki cenšas iekļūt Hamida Karzajas starptautiskajā lidostā Kabulā. (REUTERS/SCANPIX)

Kabulas lidostā, cerot iekļūt kādā no pēdējiem reisiem, joprojām pulcējas tūkstoši afgāņu, neraugoties uz tur pastāvošajiem terorakta draudiem, vēsta TV3 Ziņas.

Pilnas informācijas nav joprojām, taču skaidrs, ka upuru skaits teroristu uzbrukumā šonedēļ pie Kabulas lidostas varētu sasniegt pat 200, tostarp arī 13 ASV karavīri. Savienoto Valstu prezidents Džo Baidens solīja atriebties atbildīgajiem, un ASV bruņotie spēki tagad paziņojuši, ka tas noticis.

Tālvadības lidaparātā jeb drona triecienā Afganistānas austrumos nogalināts uzbrukuma plānotājs no teroristiskā grupējuma “Islāma valsts”. Civiliedzīvotāji neesot cietuši. Pentagons arī precizējis sākotnēji sniegto informāciju par teroraktu pie Kabulas lidostas – bija tikai viens spridzinātājs-pašnāvnieks, nevis divi. Tālākus teroraktus gan nevar izslēgt.

Džena Psaki, Baltā nama preses sekretāre

“Nacionālās drošības komanda, ar ko šodien tikās prezidents un viceprezidente, brīdināja, ka vēl viens uzbrukums ir ticams. Patlaban mūsu spēki ievēro maksimālās drošības pasākumus Kabulas lidostā un tās apkārtnē.”

Turpinās Rietumu pilsoņu un sabiedroto afgāņu evakuācija no Afganistānas. Par spīti riskam tūkstoši pulcējas pie lidostas cerībā tikt kādā no reisiem. Talibi pat atklāj uguni gaisā, cenšoties pūli kaut kā kontrolēt.

“Daudzas valstis evakuāciju jau pabeigušas, taču kopējā misija ASV vadībā joprojām turpinās līdz noteiktajam termiņam. Ar britu līdzdalību. Tagad zināms, ka uzbrukumā Kabulas lidostai bojāgājuši arī Apvienotās Karalistes pilsoņi,” skaidro Baltā nama preses sekretāre.

“Tuvojoties operācijas pēdējām stundām, diemžēl būs cilvēki, kuri netiks cauri, lai gan tam kvalificējas. Viņiem es varu pateikt – mes darīsim visu iespējamo, lai jums palīdzētu,” norāda Apvienotās Karalistes premjerministrs Boriss Džonsons.

Džonsons uzsver, ka talibiem pieprasīs nodrošināt drošu izkļūšanu cilvēkiem no Afganistānas arī pēc 31. augusta. Tas būtu viens no priekšnosacījumiem, lai varētu būt jebkādas attiecības ar Rietumu pasauli.

Tikmēr Apvienoto Nāciju Organizācija turpina celt trauksmi, ka strauji sāk beigties humānās palīdzības krājumi valstī, tai skaitā pārtika. Caur Kabulas lidostu piegādes vairs nenotiek. Ja sākas liels sausums, palīdzība varētu būt nepieciešama miljoniem.

Stefans Dujaričs, ANO pārstāvis

“Apvienoto Nāciju Organizācija paliks šeit un palīdzēs. Mēs jau desmitgadēm strādājam ar cilvēkiem Afganistānā. Mūsu misija ir šeit palikt un darīt visu iespējamo, lai palīdzētu jau tā daudz cietušajiem Afganistānas iedzīvotājiem.

Sabiedroto misijai Afganistāna un evakuācijai paredzēts pilnībā noslēgties jau pēc dažām dienām – 31. augustā.
2 komentāri