Tukši veikali, atcelti masu pasākumi – latvieši stāsta par situāciju koronavīrusa skartajā Itālijā

3 komentāri
Tukši veikali, atcelti masu pasākumi – latvieši stāsta par situāciju koronavīrusa skartajā Itālijā
SIPA / SCANPIX, PERSONĪGAIS ARHĪVS

Pēdējo dienu laikā Itālijas ziemeļu daļā notiek šobrīd lielākā Ķīnas koronavīrusa “Covid-19” izplatība Eiropā. Pašreizējā statistika liecina, ka saslimuši vairāk nekā 150 cilvēku, savukārt pieci zaudējuši dzīvību.

Iepriekš jau vēstīts, ka Milāna, Venēcija un citas mazākas pilsētas noteikušas dažādus ierobežojumus – lielāko rezonansi izsaucis lēmums apturēt leģendāro Venēcijas karnevālu.

Netālu vīrusa izplatības divos karstajos punktos – Veneto un Lombardijas reģionos – jau noteikta karantīna 11 pilsētās. Aptuveni 50 000 cilvēku nedrīkst pamest divus apgabalus Veneto un Lombardijas reģionos. Cilvēkiem bažas arī ārpus šīm zonām – slēgtas skolas, nenotiek arī augstākā līmeņa sporta pasākumi.

Lai uzzinātu vairāk par notikumu attīstību koronavīrusa skartajā Itālijā, portāls Skaties.lv sazinājās ar vairākiem latviešiem, kuri šobrīd dzīvo Itālijā.

Pirmās ziņas par pirmo koronavīrusa upuri Itālijā saņemtas piektdien. No tā brīža informācija par vīrusa izplatību un drošības pasākumiem izplatījusies ”sniega bumbas” efektā, stāsta Lombardijas ziemeļos – Komo pilsētā – dzīvojošais Gatis Kidals.

”Ziņas iet ”non-stopā”. Vakar sieva iebrauca veikalā – plaukti bija teju tukši. Cilvēki izpērk gaļu, augļus, dārzeņus un ūdeni. Šorīt, pirms veikala atvēršanas, aizbraucu iepirkt pārtiku šai nedēļai. Bija vairāk cilvēku nekā parasti. Cilvēki izpērk primāros produktus,” stāsta Gatis.

Šobrīd Lombardijas un Veneto reģionā atcelti arī masu pasākumi – nestrādā baznīcas, diskotēkas, atceltas izstādes. Gatis zina stāstīt, ka apmeklētājiem šobrīd slēgta arī Milānas katedrāle. Savukārt Komo pilsētā restorāni, bāri un kafejnīcas strādā līdz plkst. 18.00. Cilvēki tiek aicināti neiet ārā no mājām. ”Ielās ir stipri mazāk cilvēku. Itālija šo ir nopietni paņēmusi,” bilst Gatis.

Foto: Slēgtā Milānas katedrāle

Foto: REUTERS / SCANPIX

Slēgtas ir arī skolas. Jāpiebilst, ka šajā laikā Itālijā tika atzīmēta tā saucamā ”Karnevālu nedēļa”, līdz ar šonedēļ Gata dēlam skolā ir brīvdienas līdz ceturtdienai, taču tagad paziņots, ka brīvlaiks pagarināts līdz 1. martam. ”Karnevālu nedēļas” ietvaros nestrādā arī citas iestādes un biroji.

”Ja situācija eskalēsies, tad doma tāda, ka mācības notiks attālināti – no mājām un caur ”Skype”,” norāda Gatis un atklāj, ka šobrīd arī pats gaida ziņu no sava darba, vai šonedēļ jāierodas darbā. Pirmdienas viņam ierasti ir brīvdienas.

Komo pilsēta, kurā Gatis dzīvo ar ģimeni, atrodas pie Šveices robežas, sarunā ar portālu Skaties.lv viņš bilst: ”Šorīt ziņās teica, ka ir viens gadījums Šveicē, pirms tam tur nebija.”

Vaicāts, vai ir ieviesti kādi drošības pasākumi, viņš atklāj, ka uz robežas ar Šveici ierobežojumu nav, taču paziņa, kas strādā kādā Šveices tirdzniecības centrā, pastāstījusi, ka reizi stundā darbiniekiem tiekot mērīta temperatūra.

Karte: Komo pilsēta Itālijas ziemeļu daļā

Savukārt, kā pastāstīja Milānā dzīvojošā Sandra Pozņaka, notikumi eskalējušies, kad pagājušās nedēļas beigās Kodogno ciematā, kas atrodas uz dienvidiem no Milānas, tika diagnosticēti pirmie vīrusa gadījumi.

“Tad sāka pārbaudīt tos, kuriem ir bijis kontakts ar slimniekiem, arī dakterus, citus slimniekus, un tika apstiprināti ļoti daudz jaunu gadījumu. Ne jau tāpēc, ka visi pēkšņi būtu saslimuši, bet tāpēc, ka veica analīzes. Jo vīrusa simptomi jau līdzīgi kā gripai, un vesels cilvēks to pārslimo trīs dienās. Atšķirība ir tā, ka šajās dienās sāka veikt analīzes, tāpēc arī ir sajūta, ka pēkšņi tik daudz saslimušie,” stāsta Sandra un norāda, ka šobrīd Itālijā koronavīrusa upuru skaits pieaudzis līdz pieciem cilvēkiem.

“Bet tie visi ir vecāki par 75 gadiem un ar hroniskām kaitēm (vēzis). Salīdzinājumam – no gripas Itālijā šosezon ir nomiruši jau 217 (citēju oficiālu informāciju),” bilst Sandra. Vienlaikus viņa norāda, ka šobrīd Itālijā vēl nav atrasts “patient zero” jeb pirmais pacients, kurš valstī “ienesis” koronavīrusu, bet tas varētu būt noticis pirms mēneša vai agrāk.

“Tas bija arī jaungada brīvdienu periods Ķīnā, kad daudzi devās uz Itāliju atvaļinājumā. Tā kā inkubācijas periods var būt pat līdz 20 dienām, slimnieki tiek konstatēti tikai tagad. Lidojumi uz un no Ķīnas tika apturēti tikai 1. februārī, bet tas jau bija par vēlu, ja vīruss jau bija ticis iekšā,” norāda Sandra.

Vaicāta par ieviestajiem drošības pasākumiem, viņa norāda, ka pirmajās dienās “slēgti” 10 ciemati, tostarp Kodogno ciemats. “Šajos ciematos ir slimnieki, un no tiem nav iespējams izbraukt vai tur iebraukt, lai neizplatītu vīrusu tālāk pa Itāliju,” stāsta Sandra.

Kopš svētdienas līdz 1. martam preventīvie pasākumi ieviesti arī Milānā. Ir slēgtas skolas, bērnudārzi, universitātes, muzeji, atcelti publiski pasākumi, savukārt bāriem jābūt slēgtiem no plkst. 18.00 līdz plkst. 6.00. Vienlaikus vairums uzņēmumu šajās dienās ieviesuši “strādāšanu no mājām”. Cilvēkiem tiek ieteikts arī izvairīties no publiskā transporta izmantošanas. “Bet – kā jau minēju, pasākumi ir preventīvi, nevis ka Milānā būtu vīruss,” bilst Sandra.

Arī Milānā pārtikas veikalos svētdienas vakarā vietām bija vērojami pustukši plaukti, bet dažos veikalos viss bijis bez izmaiņām. “Tas ne jau tāpēc, ka sāktos panika vai beigtos ēdiens, bet cilvēki vienkārši iepērk vairākām dienām, lai nav tik bieži jāiet uz veikalu. Kā jau minēju, viens no valdības ieteikumiem ir samazināt socializēšanos un uzturēšanos publiskās vietās. Daudzi izmanto interneta veikalus pārtikas piegādei,” atklāj Sandra.

Raksturojot kopējo gaisotni Milānā, Sandra norāda, ka cilvēki seko līdzi un izpilda valdības lēmumu ar dažādiem ierobežojumiem, bet “dzīve notiek kā parasti” – ielās un restorānos ir cilvēki, un īpašas izmaiņas manīt nevar. Daļa cilvēku ielās nēsā maskas, bet tie pārsvarā esot tūristi.

“Uz aptieku logiem jau labu laiku ir uzraksti, ka maskas un roku dezinficējošie geli ir izpirkti. Cilvēkiem radusies masveida vēlme iegādāties maskas, kaut arī tās nav nepieciešamas. Noteikti ir spiediens un pārlieku liela panika no mediju puses,” bilst Sandra.

Savukārt latviešu students Kevins Kaļāns, kurš svētdien no Rīgas atgriezās Florencē, norāda, – šobrīd Toskānas reģionā nav konstatēti koronavīrusa saslimšanas gadījumi, tādēļ viņam mācības universitātē nav atceltas. Mācību spēks gan studentiem izsūtījis e-pastu ar aicinājumu nedoties uz Itālijas ziemeļu daļu, kā arī ieteica biežāk mazgāt rokas.

Kevina ieskatā, notiekošais ar koronavīrusu ”ir mazliet par daudz pārspīlēts.”

”Es vakar ierados Florencē, ceļš uz mājām veda caur Milānas Bergamo lidostu. Lidostā man pārbaudīja temperatūru, bet ar to arī viss beidzās. Ierodoties Milānas centrālajā stacijā, ievēroju, ka divas piektdaļas no tur esošajiem cilvēkiem valkāja maskas vai vienkārši centās aizsegt muti ar šalli vai salvetēm, kas man likās absolūti bezjēdzīgi, jo tie, kas bija aptinušies šallēs, ik pa laikam piemirsa, ka ir tas vīruss apkārt, atsedzot muti, lai labāk papļāpātu ar kādu,” bilst Kevins.

Kā iepriekš vēstīts, Latvijas vēstniecībai Itālijā nav informācijas par Latvijas pilsoņu inficēšanos ar koronavīrusu Itālijā. 

3 komentāri