Trīs Nepālā dzīvojoši latvieši brīvprātīgi palīdz zemestrīcē cietušajiem

Pievienot komentāru
Trīs Nepālā dzīvojoši latvieši brīvprātīgi palīdz zemestrīcē cietušajiem
Foto: Lauris Melkers, Facebook.com

Trīs Nepālā dzīvojoši latvieši brīvprātīgo kārtā devušies uz zemestrīces skarto reģionu, lai palīdzētu cietušajiem. Nepālā pašlaik atrodas paraplāna pilots Kārlis Jaunpetrovičs, gumijlēkšanas instruktors Lauris Melkers un brīvprātīgā darbiniece Lauma Kalēja. Jaunieši, ka dzīvo Pokharā – pilsētā 100 kilometru attālumā no zemestrīces epicentra. Viņi skaidro, ka kopējā situācija reģionā ir neapskaužama, un aicina ziedot līdzekļus palīdzības sniegšanai upuriem

Ziedot var šeit.

Brīvprātīgie skaidro, ka cietušo un mirušo skaits turpina augt, atrokot arvien vairāk būvju gruvešu. Nomaļākos ciematus glābēji vēl neesot sasnieguši, baidoties no arvien notiekošajiem zemestrīces pēcgrūdieniem un lietavām, kuras izraisa zemes nogruvumus, šķērsojot ceļus un takas uz ciematiem. Helikopteri uzņemot tikai vissmagāk cietušos, turklāt palīdzība koncentrēta Katmandu un Everesta reģionā.

Nevalstiskā organizācija KarmaFlights.org, kurā strādā Jaunpetrovičs, rīkoja palīdzības braucienu uz zemestrīces epicentru – Gorkhas reģionu, netālu no Saurapani ciemata. Apkārtnē esot izteikts reljefs, tādēļ infrastruktūra ir ļoti vāja, kas savukārt sarežģī piekļuvi ciematiem, un tas esot viens no iemesliem, kāpēc pieejamā informācija medijos ir ļoti sadrumstalota un neprecīza. Izbraukšanas brīdī oficiāli bijis zināms, ka vairāki desmiti ciematu, kas atrodas šī reģiona kalnos, ir pārvērsti gruvešos (80-100% māju), un mirušo skaits tiek lēsts 30-80% apmērā. Organizācija darot ļoti vērtīgu un efektīvu darbu, lai nodrošinātu palīdzību cietušajiem iedzīvotājiem un iedrošinātu papildspēku ierašanos. Notiekošajam iespējams sekot tīmekļa vietnē.

 Foto: Lauris Melkers, Facebook.com

Foto: Lauris Melkers, Facebook.com

Jaunieši stāsta, ka ar organizācijas līdzdalību katru dienu tiekot iztērēti aptuveni 400 līdz 500 eiro medikamentu, segu, telšu, apģērbu un pārtikas iegādei, lai palīdzētu ļaudīm, kuri zaudējuši tuviniekus un visu iedzīvi gruvešos.

Tikai dažos ciematos esot ieradies armijas helikopters, lai smagi ievainotos nogādātu uz slimnīcu. “Lauzti locekļi, asiņošana, kas nav arteriāla, netiek skaitīti kā smagas traumas. Sākotnēji uz epicentru devāmies ar diviem apvidus auto un septiņām moto ekipāžām. Kopā bijām 30 cilvēki, ar maksimāli piekrautiem auto, piegādājot humāno palīdzību. Ceļš vairākos posmos bija aizsprostots ar zemes nogruvumiem, bet uz vietas esošā tehnika operatīvi tos likvidēja. Veicām aptuveni 35 kilometrus no Gorkhas pilsētas uz ziemeļiem līdz vietai, kur tālāk vairs nebija iespējams nokļūt. Bijām pirmā organizētā palīdzības grupa, kas ieradās. Izveidojām bāzes nometni ar mērķi būt par izejas punktu un rezervju uzņēmēju tālākām darbībām. Ieradāmies 28.aprīļa pusnaktī,” teikts jauniešu paziņojumā medijiem.

Foto: Lauris Melkers, Facebook.com

Foto: Lauris Melkers, Facebook.com

Šorīt divas grupas devušās kalnos uz Tantanu, Saurapani un citiem mazākiem ciematiem pa ceļam, līdzi nesot 25-30 kilogramus smagas mugursomas ar nojumēm, medikamentiem, siltām drēbēm un pārtiku.

“Paralēli nodrošinājām intensīvu informācijas apmaiņu ar bāzes nometni zemāk. Mobilais datu savienojums deva unikālu iespēju plaši izplatīt informāciju par faktisko situāciju ciematos, par kuriem faktiski nebija nekādas informācijas. Tika informēta gan Nepālas armija, gan citi glābšanas dienesti, kuri tika iedrošināti palīdzēt. Pat armijas spēki bija nepārliecināti doties augšā, jo pēcgrūdienus vēl aizvien varēja sajust vairākas reizes dienā. Vietējie baidās nākt lejā, armija baidās iet augšā. Situāciju pasliktina lietus sezonas tuvums, kas rada papildu zemes nogruvumus un apgrūtina palīdzības piekļūšanu,” situāciju raksturo aktīvisti.

Kā ziņots, Nepālas valdība otrdien izsludinājusi trīs dienu sēras, lai pieminētu vairāk nekā 5000 cilvēku, kas gāja bojā postošajā zemestrīcē nedēļas nogalē. Zemestrīce notika 26.aprīļa pusdienlaikā, sasniedzot 7,9 magnitūdas pēc Rihtera skalas. Tās epicentrs atradās Gorkha reģionā, 80 kilometrus no valsts galvaspilsētas Katmandu.