Komentāri
Trešdien spēkā stāsies jaunais starptautiskais ieroču tirdzniecības līgums
Foto: AFP/LETA

Trešdien spēkā stāsies jauns līgums, kas ietver starptautiskās normas 85 miljardu dolāru vērtajai globālajai ieroču tirdzniecībai, tā atbalstītājiem uzstājot, ka tas tiks stingri ievērots.

Līdz šim līgumu ir parakstījis lielākais ieroču ražotājs un eksportētājs, ASV, tomēr to vēl nepieciešams ratificēt.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Pārējie ieroču tirdzniecībā iesaistītie, tostarp Francija, Lielbritānijā un Vācija, līgumu jau ir ratificējušas un apsolījušas pie tā stingri pieturēties, pārtraucot ieroču piegādes cilvēktiesību pārkāpējiem visā pasaulē.

“Pārāk ilgi ieroči un munīcija ir pārdota, neuzdodot jautājums par to, kuru dzīves tas iznīcinās,” norādīja nevalstisko organizāciju Ieroču kontroles koalīcijas vadītāja Anna Makdonalda. “Jaunais ieroču tirdzniecības līgums, kas stāsies spēkā šajā nedēļā, tam pieliks punktu.”

“Beidzot ieroču piegādāšana cilvēktiesību pārkāpējiem un diktatoriem būs pretrunā starptautiskajām normām,” piebilda Makdonalda.

Līgumu parakstījušas 130 valstis, bet 60 to jau ratificējušas, tostarp Izraēla, kas šai kustībai pievienojās tikai decembrī.

Līguma atbalstītāji gan norāda, ka priekšā ir daudz darba, lai līgums tiktu īstenots dzīvē, piemēram, nākamā gada septembrī paredzētais līguma dalībvalstu samits.

Vēl jāpieņem lēmums par šī līguma finanšu mehānismiem, kā arī nepieciešams izveidot sekretariātu, kas uzraudzītu līguma ieviešanu dzīvē.

Starptautiskā cilvēktiesību organizācija “Amnesty International” norāda, ka piecas no 10 lielākajām ieroču eksportētājām – Francija, Vācija, Itālija, Spānija un Lielbritānija – līgumu jau ratificējušas. Tas vēl jāizdara Ķīnai un Krievijai.

Jaunajā līgumā noteiktie mehānismi pārraudzīs visa veida starptautisko ieroču tirdzniecību, sākot ar tankiem līdz kaujas lidmašīnām un raķetēm, kā arī vieglajiem ieročiem.

Līguma ietvaros valstīm ir jāizveido nacionāls kontroles dienests, kas uzraudzītu ieroču eksportu. Valstīm ir jānovērtē, vai ierocis var tikt izmantots, lai apietu starptautisku embargo, izmantots genocīdā un kara noziegumos, vai arī to var izmantot teroristi un organizētā noziedzība.

“Ja tas tiks pilnībā ievests, šim līgumam ir iespēja izglābt daudz dzīvību un sniegt aizsardzību ievainojamākajiem civiliedzīvotājiem visā pasaulē,” piebilda Makdonalda.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl