Tramps viesojas Briselē; kuros jautājumos ASV un ES ir vienās domās un kuros – viedokļi šķiras? VIDEO

Pievienot komentāru

ASV prezidents Donalds Tramps ceturtdien, 25. maijā, viesojas Briselē. Beļģijas galvaspilsētā šajās dienās notiek NATO līderu samits, un tas iesācies ar apņēmīgiem paziņojumiem.

Lai Trampam uzlabotu noskaņojumu, alianse nolēmusi oficiāli pievienoties ASV vadītajai koalīcijai pret teroristu grupējumu “Islāma valsts”, un arī jautājums par attiecībām ar Krieviju netiks īpaši aktualizēts.

Runas par to, ka alianse varētu oficiāli pievienoties ASV vadītajai koalīcijai pret teroristu grupējumu “Islāma valsts”, gaisā virmoja jau kādu laiku. Arī Tramps vairākkārt aicinājis NATO aktīvāk iesaistīties cīņā pret terorismu. Un tieši ar šādi paziņojumu šodien klajā nāca NATO ģenerālsekretārs Jens Stoltenbergs. Tiesa, kaujas operācijās pret ekstrēmistiem alianses dalībvalstis nepiedalīsies.

“Ir svarīgi, ka NATO pievienosies koalīcijai, jo tas sūta spēcīgu signālu par apņēmību cīnīties ar terorismu, kā arī uzlabos mūsu praktiskās atbalsta spējas. Nodrošināsim lielāku uzraudzības un kontroles sistēmu, piemēram, ar izlūklidmašīnām, mums būs plašāka informācijas apmaiņa,” paziņoja Stoltenbergs.

NATO arī veidos pretterorisma izlūkošanas nodaļu, fokusējoties uz kaujiniekiem no Eiropas, kas dodas pievienoties džihādistiem uz Irāku un Sīriju. Trampa komanda gan Eiropā ieradusies ar vēl kādu Amerikai aktuālu jautājumu – to, cik naudas katra dalībvalsts atvēl NATO. Trampa administrācija vairākkārt akcentējusi, ka sagaida, lai tiktu tērēti 2% no IKP.

Pirms NATO samita Tramps tikās arī ar Eiropadomes prezidents Donaldu Tusku. Pēc sarunām ar Baltā nama saimnieku Tusks paziņoja, ka Eiropas Savienība un ASV nav vienisprātis jautājumos par klimata pārmaiņu ierobežošanu, tirdzniecību un attiecībām ar Krieviju. Savukārt Ukrainas konflikta jautājumā līderiem domas sakrītot.

Lasi vēl