Tramps: Valstī jānosoda rasisms un balto pārākums

0 Komentāru
Tramps: Valstī jānosoda rasisms un balto pārākums
EPA/SCANPIX

Masu apšaudes – viena pēc otras – aizvadītajās dienās satriekušas Amerikas Savienotās Valstis. Kopumā tajās ir teju 30 bojāgājušo. Sākot darba nedēļu, ASV politiķi un viedokļa līderi apspriež risinājumus un nākamos soļus pēc melnās nedēļas nogales.

Sestdiena, Amerikas Savienoto Valstu un Meksikas robežpilsēta Elpaso – šāvējs, kas vadījies pēc balto pārākuma ideoloģijas un naida pret latīņamerikāņu imigrantiem, atklāj uguni pārpildītā “Walmart” veikalā, nogalina 20, bet ievaino 26 cilvēkus.

Svētdiena, pēc vairākām stundām pienāk ziņas no Daitonas, Ohaio, vēl vienā masu apšaudē miruši deviņi, bet ievainoti 16 cilvēki. Uzbrucēja motīvi vēl tiek skaidroti.

Šie divi uzbrukumi nevainīgiem cilvēkiem raisījuši iedzīvotāju aicinājumus pēc risinājuma – izmaiņām ieroču aprites likumos, garīgās veselības ārstēšanā un vienotības atjaunošanā valstī. Pirmdien iedzīvotājus uzrunāja arī valsts prezidents Donalds Tramps.

“Elpaso šāvējs internetā izlika manifestu, rasistiska naida pārņemts. Mūsu tautai ir vienā balsī jānosoda rasisms, neiecietība un balto pārākums. Šīs ļaunās ideoloģijas ir jāsakauj. Naidam nav vietas Amerikā. Naids sagroza prātu, iztukšo sirdi un saindē dvēseli,” pauda Tramps.

Pirms uzrunas ASV prezidents tviterī publicēja aicinājumu Demokrātu un Republikāņu partijām sēsties pie sarunu galda un šo traģēdiju ēnā radīt ko labu un paliekošu saistībā ar ieroču aprites likumiem. Tramps pieļāvis, ka likumprojektus varētu piesaistīt imigrācijas reformai.

Viņš arī apsūdzēja masu medijus naida veicināšanā un sensāciju medīšanā, kas pasliktina drošības situāciju valstī. Nedēļas nogalē vairākas mediju personības, kā arī politiķi uzsvēra, ka Trampam ir tieša saistība ar šiem uzbrukumiem un viņš ir līdzvainīgs.

Aicinājumi pēc likumiem, kas liegtu iegādāties un glabāt ieročus cilvēkiem, kuri varētu būt bīstami sabiedrībai, sekojuši jau sen, īpaši pēc traģiskām masu apšaudēm. Patlaban likumdevēju pieņemtie noteikumi paredz stingrākas pārbaudes pirms ieroču pārdošanas, taču, piemēram, Elpaso apšaudes gadījumā, uzbrucējam nebija kriminālas pagātnes vai pazīmes, kas liecinātu par bīstamību.

Ohaio gadījumā situācija ir citāda – uzbrucējs divreiz ticis uz laiku izslēgts no skolas, jo viņš bija izveidojis sarakstu ar skolasbiedriem, kurus nogalināt, un skolasbiedrenēm, kuras izvarot. Tas gan nav bijis šķērslis, lai savās rokās iegūtu ieroci. Jāatgādina, ka uzbrucēju Daitonā nošāva policija.

Elpaso uzbrucējam šobrīd draud arī naida noziegumu apsūdzības. Šodien prezidents ierosināja par šāda rakstura noziegumiem ar daudz upuriem, apspriest iespējamu nāves sodu uzbrucējiem.

Pēc uzbrukumiem slēgta arī interneta vietne “8chan”, kurā Elpaso uzbrucējs publicējis savu manifestu. Uzskatīts, ka šajā forumā publicēti arī citi uzbrukumu izklāsti pirms to sarīkošanas. Uz stingrāku interneta vietņu kontroli savā uzrunā aicināja arī prezidents Tramps.

0 Komentāru