Tramps sola celt tarifus Ķīnas precēm; atbilde uz Ķīnas valdības paziņojumu par jaunu muitas tarifu piemērošanu ASV

2 komentāri

Kārtējais saasinājums ASV un Ķīnas attiecībās, kas palielina bažas par ekonomiskajām nedienām visā pasaulē. ASV prezidents Donalds Tramps ir dusmīgs, ka Ķīna nepiekāpjas viņa prasībām un paziņojis par kārtējo tarifu celšanu Ķīnas precēm. Viņš tviterī arī pavēlējis amerikāņu uzņēmumiem pārtraukt biznesu Ķīnā.

Tramps piektdien soctīklā “Twitter” izplatīja rīkojumu ASV uzņēmumiem pamest Ķīnu un meklēt alternatīvas vietas, kur izvietot ražotnes, lai gan kompānijas brīdinājušas, ka šāda rīcība var radīt milzu zaudējumus. Šī ziņa satricināja akciju tirgu, bet Tramps par to satraukumu neizrāda. Tramps paziņoja, ka no 1. septembra Ķīnas precēm 300 miljardu ASV dolāru vērtībā tiks piemēroti 15% tarifi, nevis līdz šim plānotie 10%.

“Es domāju, ka mums klājas ļoti labi, mūsu ekonomikai klājas lieliski. Mums ir neliels strīds ar Ķīnu. Un mēs to uzvarēsim. Mēs esam paaugstinājuši tarifus Ķīnai, jo jūs zināt, ka viņi rīkojas līdzīgi.”

ASV Ķīnas attiecības apspriestas arī G7 sanāksmē, kas norisinās Francijā. Bažas par draudošo starptautisko krīzi pauda Eiropadomes priekšsēdētājs.

“Man ir pilnīgi saprotams, ka ASV un prezidents Tramps dažādu politisku iemeslu dēļ izmanto tarifus un nodokļus kā politisko instrumentu, bet tas nozīmē, ka šī konfrontācija var būt patiešām riskanta visai pasaulei, ieskaitot Eiropas Savienību,” sacīja Donalds Tusks.

Šonedēļ Tramps uzmanību izpelnījās arī ar saviem prātojumiem, ka Krievijai vajadzētu atgriezties lielo valstu klubā, savukārt Tusks pauda, ka Krievijas vietā pie pasaules līderu galda būtu jāsēž Ukrainas pārstāvjiem.

G7 sanāksmē pārrunāta arī Brazīlijas mūžamežu degšana, kas raisījusi lielu starptautisko ažiotāžu. Kā ierasts, G7 sanāksmi pavada vērienīgi protesti.