Tramps slavē Erdoanu, par spīti abu valstu domstarpībām

2 komentāri
Tramps slavē Erdoanu, par spīti abu valstu domstarpībām
AFP / SCANPIX

ASV prezidents Donalds Tramps trešdien vairākkārt uzslavēja Turcijas prezidentu Redžepu Tajipu Erdoanu, viņam apmeklējot Balto namu, tomēr abi līderi neieskicēja skaidrus soļus domstarpību mazināšanai starp abām valstīm, kuras ir arī NATO locekles.

Saspīlējumu ir radījis Turcijas iebrukums Sīrijas ziemeļos, kur Ankaras spēki uzbrūk Vašingtonas sabiedrotajiem Sīrijas kurdiem, un Turcijas lēmums iegādāties Krievijas pretgaisa aizsardzības sistēmu S-400.

Kamēr ASV likumdevēji draud panākt sankciju noteikšanu pret Erdoanu, Tramps uzaicināja piecus republikāņu senatorus uz tikšanos ar Turcijas prezidentu, demonstrējot mēģinājumu pārvarēt domstarpības.

ASV likumdevēji tomēr ir nobažījušies par situāciju Sīrijā un Ankaras tuvināšanos Maskavai.

Pēc vairākas stundas ilgām sarunām netika paziņoti nekādi konkrēti soļi, tomēr abi līderi centās parādīt, ka viņu attiecības ir labas, un uzsvēra abu valstu dalību NATO.

Tramps paziņoja, ka viņš ar Erdoanu ir “labi draugi”, un sacīja, ka viņš ir Turcijas prezidenta “liels fans”. Viņš arī pauda vēlmi redzēt četrreiz lielāku izaugsmi abu valstu tirdzniecības sakaros, bet neminēja konkrētu plānu.

“Turcija, kā visiem zināms, ir diža NATO dalībvalsts un Savienoto Valstu stratēģiska partnere,” sacīja Tramps kopīgās preses konferences sākumā. “Es esmu liels prezidenta [Erdoana] fans.”

Tramps sacīja, ka problēmas saistībā ar Turcijas lēmumu iegādāties S-400 un Ankaras dalības ASV iznīcinātāju F-35 programmā apturēšanu var tikt atrisinātas. Erdoans pateica, ka to var atrisināt “tikai ar dialogu”.

Tramps apgalvoja, ka ASV panāktais pamiers Sīrijas ziemeļos tiek ievērots, lai gan kurdu spēki ir izteikušies, ka Turcija to regulāri pārkāpj.

Turcijas prezidents atzina, ka viņa vizīte notiek laikā, kad attiecības starp abām valstīm “iziet sāpīgu procesu”.

2 komentāri