Tramps sagraus Amerikas pašapziņu, uzskata Latvijā dzīvojošs amerikānis

Komentāri

ASV prezidenta vēlēšanu drudzim attālināti seko līdzi arī daudzi Latvijā dzīvojošie savienoto valstu pilsoņi. Viens no viņiem ir Kristofers Volšs – mūziķis, kuru uz Rīgu atvilinājusi aizrautība ar kori un dziedāšanu. Taču mēģinājumu un uzstāšanās starplaikos amerikānis dzīvo līdzi savai tautai, kas stāv lielās izvēles priekšā. Mūziķis savu balsi atdevis par Hilariju Klintoni, un uztraucas par iespēju, ka par Baltā nama saimnieku varētu kļūt Donalds Tramps.

Sapnis par kormūziku piepildījies Latvijā

Kristofers Volšs Amerikā studēja par kordiriģentu, kad pirms pieciem gadiem viņa universitātē Ilinoisas štatā uzstājās Latvijas koris ”Kamēr” Māra Sirmā vadībā. Dzirdētais tik ļoti apbūris jauno studentu, ka pēc maģistra grāda iegūšanas amerikānis pārcēlās uz Latviju, lai savas prasmes noslīpētu jau šeit. Kristofers nu jau pats ir viens ”Kamēr” koristiem, kā arī strādā par Emīla Dārziņa jauktā kora diriģenta asistentu.

Kristofers Volšs, Latvijā dzīvojošs amerikānis

Man ļoti patīk šeit dzīvot, un man patīk vietējie cilvēki, viņi ir draudzīgi. No sākuma varbūt ir grūtāk iekļūt kādā draugu bariņā, bet, kad tevi pieņem, tad izveidojas cieša draudzība un ir patīkami pavadīt kopā laiku.

Nav jāizvēlas starp mazāko ļaunumu

Šobrīd jaunā mūziķa domas biežāk nekā pašam gribētos aizklejo uz dzimteni – Amerikas turpmākais liktenis, ko izšķirs šīs nakts vēlēšanas, nedod mieru, pat esot okeāna otrā pusē. Kristofers savu izvēli jau izdarījis – elektroniski savu balsi atdodot par demokrāti Hilariju Klintoni. Pēc mūziķa domām, viņa ir viskvalificētākā persona, kāda jebkad kandidējusi uz Baltā nama krēslu.

Kristofers Volšs, Latvijā dzīvojošs amerikānis

Jāņem vērā viss, ko Klintone ir paveikusi, esot valsts senatore, valsts sekretāre, kā pirmā lēdija un kā cilvēks, kurš visu mūžu ir kalpojis Amerikas iedzīvotājiem. Turpretī Tramps nekad nav strādājis citu amerikāņu labā, viņam nav pilnīgi nekādas pieredzes, kas prezidentam ir nepieciešama. Viņš kā uzņēmējs nav nemaz tik spējīgs, ko citi min kā argumentu, lai balsotu par viņu. Nav runa par mazāko no diviem ļaunumiem, ir runa par vienu ļoti sliktu kandidātu un otru – lielisku.

Nav pat iespējas pastrīdēties ar citādi domājošiem

Kristofers bez augstprātības pauž novērojumu, ka Trampu atbalsta mazāk izglītotie baltādainie amerikāņi, savukārt Klintoni – cilvēki ar augstāko izglītību un liberālāku skatījumu. Amerikāņu sabiedrība esot tik sašķelta, ka pretēju viedokļu apmaiņa gandrīz vispār nav iespējama.

Kristofers Volšs, Latvijā dzīvojošs amerikānis

Tieši tā ir viena no lielākajām problēmām Amerikā, jo man nav iespēja pat apspriesties ar kādu, kuram ir citāds viedoklis nekā man. Pretējās nometnes ir tik atdalītas viena no otras, ka Trampa atbalstītāji čupojas savā starpā, Klintones – savā. Un abu pušu starpā diskusijas nenotiek, izņemot varbūt internetu, kas, protams, nav īpaši produktīva vieta sarunām.

Tramps sagraus Amerikas pašapziņu

Kristofers nevēlas spekulēt, kas pasaulē mainītos, ja Tramps tiktu pie varas, taču puisi uztrauc biznesmeņa spējas reaģēt krīzes situācijās – dabas katastrofu, lielvaru domstarpību vai teroraktu gadījumā.

Kristofers Volšs, Latvijā dzīvojošs amerikānis

Es domāju, ka viņš reaģētu neapdomīgi, netaktiski, tādā veidā kā neklātos Amerikas prezidentam. Tas sagrautu Amerikas pašapziņu, un pārējā pasaule uz amerikāņiem skatītos daudz sliktāk.

Amerikānis arī nelolo ilūzijas, ka Klintone kā prezidente spēs ieviest lielas un ātras pārmaiņas politikā, ņemot vērā republikāņu un demokrātu strīdus Kongresā. Viņaprāt, iekšpolitiskais strupceļš ASV turpināsies arī nākamā prezidenta pilnvaru laikā. Lai vai kā – šonakt puiša televizors būs ieslēgts visu nakti.

Lasi vēl