Tramps pēc mēneša tiksies ar Ziemeļkorejas diktatoru Kimu Čenunu

Pievienot komentāru

Beidzot gūta skaidrība par ilgi gaidīto ASV prezidenta Donalda Trampa un Ziemeļkorejas diktatora Kima Čenuna tikšanos. Tā notiks pēc mēneša Singapūrā.

Šī būs pirmā reize vēsturē, kad tiekas abu valstu līderi, taču eksperti brīdina, ka gaidīt pilnīgu Ziemeļkorejas kodolatbruņošanos būtu pārlieku optimistiski.

Pēdējā mēneša laikā Šveices, Zviedrijas, Indonēzijas, Taizemes un citu valstu vārdi izskanēja kā iespējamā Trampa un Kima tikšanās vieta.

Tomēr puses vienojušās tikties Singapūrā, 12. jūnijā. Par Āzijas Šveici dēvētā valsts izceļas ar neitralitāti starptautiskos konfliktos, drošības līmeni un pieredzi, rīkojot augsta ranga samitus.

Gatavošanās vēsturē pirmajam ASV un Ziemeļkorejas līderu samitam uzņēmusi apgriezienus pēc Dienvidkorejas prezidenta Muna Džēinu tikšanās ar Kimu aprīlī.

Šajā samitā abu valstu līderi solīja strādāt pie Korejas pussalas atbrīvošanas no kodolieročiem un miera līguma noslēgšanas, lai oficiāli izbeigtu Korejas karu, kas ilga no 1950. gada līdz 1953.gadam.

Attiecību uzlabošanos starp Ziemeļkoreju un ASV spilgti iezīmēja Savienoto Valstu valsts sekretāra Maika Pompeo šīs nedēļas vizīte Ziemeļkorejā. No tās viņš mājās atgriezās kopā ar trim ASV pilsoņiem, kuri līdz tam atradās ieslodzījumā Ziemeļkorejā.

Vēl pagājušajā gadā Ziemeļkorejas un ASV līderi publiskajā telpā apmainījās ar apvainojumiem un draudēja ar kodolieročiem, taču kopš ziemas olimpiskajām spēlēm Dienvidkorejā attiecības ir krietni uzlabojušās. Kima nostājas maiņa tiek saistīta ar viņa ambīcijām, lai līdz šim izolēto Ziemeļkoreju uzskatītu par nopietnu politisku spēku starptautiskajā arēnā.

Tramps uzsvēris, ka gaidāmā tikšanās pavērs durvis, lai Ziemeļkorejas līderis varētu ievest savu valsti reālajā pasaulē.

Komunistiskā Ziemeļkoreja kopš 2006. gada veikusi sešus kodolizmēģinājumus par spīti starptautiskajam nosodījumam un sankcijām.

Lai arī daudz tiek gaidīts no 12. jūnija samita, eksperti norādījuši, ka pilnīga Ziemeļkorejas kodolatbruņošanos ir maz ticama un termins “denuklearizācija” varētu nozīmēt dažādas lietas abām pusēm.