Tramps paziņo, ka ir gatavs tikties ar Irānas vadību jebkurā laikā

0 Komentāru
Tramps paziņo, ka ir gatavs tikties ar Irānas vadību jebkurā laikā
Foto: AFP/SCANPIX

ASV prezidents Donalds Tramps pirmdien paziņoja, ka ir gatavs tikties ar Irānas vadību, arī ar prezidentu Hasanu Ruhani, jebkurā laikā un bez priekšnosacījumu izvirzīšanas.

“Es uzskatu, ka tas būtu pareizais, kas būtu jādara, bez priekšnosacījumiem”, pirmdien Baltajā namā uzņemot Itālijas premjerministru Džuzepu Konti, sacīja Tramps.

“Ja viņi grib tikties, es tikšos kurā katrā laikā, kad viņi vēlas,” sacīja ASV prezidents. “Es tikšos ar ikvienu. Man ir ticība apspriedēm.”

Ar šiem spriedumiem Tramps nācis klajā tikai dažas dienas pēc asās vārdu apmaiņas Vašingtonas un Teherānas starpā saistībā ar ASV lēmumu izstāties no pasaules lielvaru un Irānas kodolvienošanās.

ASV grasās noteikt Irānai jaunas sankcijas, kā arī panākt, ka citas valstis nepērk Irānas naftu.

Konfrontācija ASV un Irānas starpā kopš Islāma revolūcijas ar naftas resursiem bagātajā valstī turpinās teju 40 gadus.

Līdz 1979. gada revolūcijai Irāna bija tuva ASV sabiedrotā.

Tramps maijā paziņoja, ka Savienotās Valstis izstājas no pasaules lielvaru noslēgtās kodolvienošanās ar Irānu un ka Vašingtona atjauno pēc šīs vienošanās noslēgšanas apturētās sankcijas.

Pārējās valstis, kas parakstīja vienošanos – Lielbritānija, Francija, Vācija, Ķīna un Krievija -, ir apņēmušās paturēt atvērtus ekonomiskos, finanšu un transporta kanālus ar Irānu, neskatoties uz ASV sankcijām.

Izstājoties no kodolvienošanās, ASV cenšas izolēt Irānu un vairot ekonomisko spiedienu, pilnā apjomā, sākot ar augustu, atjaunojot sankcijas.

Eiropa pret šiem soļiem iebilst un solījusi rast ceļus, kā saglabāt tirdzniecības saites ar Irānu.

Tramps paziņojis, ka ir atvērts jaunam līgumam, kas aptvertu ne tikai Irānas kodolobjektus, bet arī tās raķešu programmu un aktivitātes reģionā, kas tiek uzskatītas par draudu ASV sabiedrotajai Izraēlai.

0 Komentāru