Tramps paraksta likumu, kas izbeidz ASV federālās valdības darbības apturēšanu

1 komentārs
Tramps paraksta likumu, kas izbeidz ASV federālās valdības darbības apturēšanu
EPA/SCANPIX

ASV prezidents Donalds Tramps nolēmis piekāpties savu politisko konkurentu – Demokrātu priekšā. Strīds par budžetu kopš gadumijas bija paralizējis valdības darbu, nepilns miljons ierēdņu nesaņēma algas. Aptaujas rāda, ka tieši prezidents visvairāk tiek vainots par šo haosu. Tas, visticamākais, arī ir galvenais iemesls, kāpēc Tramps ieslēdzis atpakaļgaitu.

ASV Federālās valdības darbs bija paralizēts jau kopš 22.decembra, jo Donalds Tramps bija noraidījis parlamenta apstiprināto budžeta projektu, tādēļ, ka tajā nebija atvēlēti 5,7 miljardi dolāru viņa plānam celt sienu uz ASV-Meksikas robežas. Kamēr valdības darbs ir apturēts algas netiek izmaksātas aptuveni 800 000 valsts darbinieku, kuri netiek uzskatīti par neaizstājamiem. Starp viņiem ir valsts ieņēmumu dienesta darbinieki, lidostu drošības kontrolieri un citi.

ASV Sakramento lidostas drošības inspektore Sjūzena Breivmena norāda: “Mēs jau mēnesi strādājam bez algas. Rēķinus nevaram samaksāt un nezinām, kad beidzot saņemsim savus čekus. Šī situācija ir demoralizējoša. Tā ir negodīga. Cietsirdīga.”

Tramps iepriekš uzstāja, ka ir gatavs valdību turēt slēgtu kaut vai gadiem, jo robežsiena esot moderns risinājums, kā cīnīties ar nelegālo imigrāciju un narkotiku kontrabandu.  Tomēr socioloģiskās aptaujas liecināja, ka valdības slēgšana strauji samazina viņa jau tā zemo popularitāti. Atjaunojot valdības darbu, prezidents gan piedraudēja, ka demokrātiem turpinot pretoties, viņš parlamentu apies.

“Mēs strādāsim ar demokrātiem, bet, ja tas neizdosies, es izsludināšu ārkārtas stāvokli uz robežas. Mums ir jāparūpējas par robežas drošību. Tad visā valstī kritīsies noziedzība un narkotiku lietošana. Jūs to redzēsiet,” norāda Tramps.

Tomēr Demokrātu partija, kas kopš novembra kontrolē ASV Kongresu, netic, ka siena būtu efektīva un atgādina, ka vēlēšanu kampaņas laikā Tramps solījis, ka piespiedīšot par sienu maksāt Meksikai. Vieta kompromisam esot, bet tikai, ja prezidents atsakās no sava skaļāka solījuma.

Demokrātu partijas līderis ASV senātā Čaks Šūmers pauž: “Demokrāti stingri iestājas pret sienu. Bet mēs piekrītam, ka ir vajadzīgs modernāks narkotiku meklēšanas aprīkojums uz robežas, un lielāka drošība mūsu ostās. Līdz ar to ir daudz vietas kompromisiem.”

Kompromisi tiešām būs jāmeklē, jo Trampa parakstītais likumprojekts federālās valdības darbu atjauno tikai uz trīs nedēļām. Pēdējās 35 dienas bija garākais bezvaldības posms ASV vēsturē.

1 komentārs