Tramps nesamierinās ar Dānijas atteikumu pārdot Grenlandi

11 komentāri
Tramps nesamierinās ar Dānijas atteikumu pārdot Grenlandi
ZUMAPRESS/SCANPIX

ASV prezidents Donalds Tramps nevar rimties saistībā ar Dānijas atteikumu pārdot Grenlandi. Pēc tam, kad premjerministre Mete Fredriksena noraidīja ASV vēlmi, nodēvējot to par absurdu, Tramps atcēla ieplānoto vizīti uz Dāniju. Taču trešdien ASV prezidents veltīja pārmetumus Fredriksenai par nepareizu attieksmi, nodēvējot Dānijas premjerministri par nejauku.

“Manuprāt, tas bija nepiedienīgs paziņojums. Viss, ko viņiem vajadzēja pateikt, bija: ”Nē, mūs tas neinteresē!”. Bet mēs nevaram ļaut attiekties pret Amerikas Savienotajām Valstīm, kā tas bija prezidenta Obamas laikā. Manuprāt, tas bija ļoti nejauks veids, kā atteikt. Viņi vienkārši varēja pateikt: ”Nē!”.”

Tramps uzsvēra, ka ideja par Grenlandes pirkšanu ASV esot kopš 19. gadsimta, to savulaik atbalstījis arī pēckara prezidents Harijs Trumens. Līdz ar to tās nodēvēšana par absurdu esot necieņa pret ASV, ko nedrīkstot pieļaut.

Tramps otrdien paziņoja, ka atceļ septembrī paredzēto vizīti Dānijā pēc premjerministres noraidošās attieksmes pret viņa izrādīto interesi par iespēju, ka ASV varētu nopirkt Grenlandi no Dānijas.

Ziņas par Trampa interesi sākotnēji Dānijā tika uztvertas ar skepsi un humoru, bet šo noskaņojumu nomainījis šoks un neizpratne.

1946. gadā Harija Trumena prezidentūras laikā ASV piedāvāja Dānijai 100 miljonus dolāru par Grenlandi, tomēr Dānija šo piedāvājumu noraidīja.