Tramps atlaiž ASV valsts sekretāru Tilersonu

0 Komentāru
Tramps atlaiž ASV valsts sekretāru Tilersonu
Foto: AP / LETA

ASV prezidents Donalds Tramps atlaidis valsts sekretāru Reksu Tilersonu, kura vietā Amerikas galvenā diplomāta amatā stāsies Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP)  direktors Maiks Pompeo.

Par domstarpībām starp Trampu un Tilersonu runāts jau ilgstoši, taču veids, kā augstā amatpersona atbrīvota, bija negaidīts.

Tramps par izmaiņām Baltā nama administrācijā otrdien paziņoja savā kontā sociālajā vietnē “Twitter”, vienlaikus pateicoties Tilersonam par darbu.

Vien dažas stundas pirms šā paziņojuma valsts sekretārs bija atgriezies no vizītes Āfrikā. Tilersonam iemesli atlaišanai gan neesot paskaidroti. Viņa vietnieks Stīvs Goldsteins ASV medijiem stāstījis, ka Tillersons par atlaišanu uzzinājis no prezidenta tvīta.

Pēc šī paziņojuma amatu zaudēja arī Goldsteins.

“Mēs ar Reksu par šo esam runājuši jau ilgu laiku. Mēs labi sapratāmies, tomēr mums bija dažādi viedokļi. Ja skatāmies uz Irānas kodolvienošanos, es domāju, ka tā ir drausmīga, bet viņš domāja, ka ar to viss ir kārtībā,” notiekošo komentēja Tramps.

Ārvalstu prese jau pērn novembrī vēstīja, ka Tramps plāno Tillersonu nomainīt pret CIP vadītāju Pompeo, savukārt vēl pirms tam Tillersons pats esot apsvēris iespēju amatu pamest.

Abu viedokļi esot sadūrušies par attiecībām ar Krieviju un Ziemeļkoreju, Tilersons esot bijis pārsteigts par prezidentam vājo izpratni par ārlietām un kādā sanāksmē Pentagonā pat esot nodēvējis Trampu par plānprātiņu, ko viņš gan vēlāk noliedza.

Savukārt Tramps neesot bijis apmierināts ar sava galvenā diplomāta ķermeņa valodu sanāksmēs, piemēram, kad viņš ar grimasēm demonstrējis savu attieksmi pret Trampa sacīto.

ASV prezidents cer uz veiksmīgāku sadarbību ar līdzšinējo CIP direktoru Pompeo, kuru savukārt nomainīs Džīna Haspela – pirmā sieviete, kura vadīs šo institūciju.

“Es ar Pompeo esmu strādājis jau ilgāku laiku. Milzīga enerģija, milzīgs intelekts. Mēs vienmēr esam uz viena viļņa. Mūsu attiecības ir ļoti labas, un tas ir tas, ko es sagaidu no valsts sekretāra,” turpina ASV prezidents.

Atgādinām, ka Tilersons pirms iecelšanas valsts sekretāra amatā vairākus gadu desmitus strādāja naftas un gāzes ieguves kompānijā “Exon Mobile”, tostarp tās vadībā. Grūti sastrādāties viņam bijis arī ar Valsts departamenta ierēdņiem, kuri viņu nav pieņēmuši kā savējo.

0 Komentāru