Tramps: Apvienoto Arābu Emirātu un Bahreinas miera līgums ar Izraēlu ir vēsturisks brīdis

Pievienot komentāru
Tramps: Apvienoto Arābu Emirātu un Bahreinas miera līgums ar Izraēlu ir vēsturisks brīdis
IMAGO IMAGES / SCANPIX

ASV prezidents Donalds Tramps uzskata, ka Apvienoto Arābu Emirātu un Bahreinas miera līguma ar Izraēlu parakstīšana ir vēsturisks brīdis un arī citas Tuvo Austrumu valstis sekos šim piemēram, pēc miera līgumu parakstīšanas ceremonijas vēsta TV3 raidījums “900 sekundes”.

Vašingtonā aizvadīta vēsturiska miera līgumu parakstīšanas ceremonija. Tinte nožūst uz dokumentiem par Apvienoto Arābu Emirātu un Bahreinas diplomātisko attiecību normalizāciju ar Izraēlu.

Ceremonija notika Baltajā namā, ASV uzņemoties lielu daļu nopelnu par šo darījumu. Tramps to nosauca par vēsturisku dienu Tuvajiem Austrumiem. Viņš norādīja, ka citas Tuvo Austrumu valstis sekos šim piemēram.

“Vēlos pateikties visiem pie šā galda, jūs esat paveikuši to, kam neviens neticēja. Jūs to paveicāt laikā, kad tam it kā nebija jābūt iespējamam. Labākais vārds, kā šo raksturot – vēsturiski. Šis darījums kļūs vēl vēsturiskāks, kad citas valstis pievienosies, un tā notiks. Varu jau pateikt, ka piecas, sešas, pat septiņas valstis to vēlas un ātri!” paudis ASV prezidents.

Apskatnieki akcentē, ka arābu valstis atmetušas iepriekš pausto vienošanos savā vidū, ka miera līguma pamatā ar Izraēlu jābūt Izraēlas iepriekš noslēgtam miera līgumam ar palestīniešiem. Patlaban arābu valstis un Izraēla kā lielāku draudu reģionā kopīgi varētu saskatīt Irānu.

Tikmēr lieli protesti par šādu arābu valstu soli notika palestīniešu teritorijās Rietumkrastā un Gazas joslā. Tika dedzinātas Trampa un abu arābu valstu līderu bildes. Izraēlas dienvidos arī piezemējušās divas raķetes no Gazas, divi cilvēki guvuši ievainojumus.