Trampa un Klintones debates turpinās kā “šovs” – pārmetumi abos virzienos kļūst arvien asāki

Komentāri
Trampa un Klintones debates turpinās kā “šovs” – pārmetumi abos virzienos kļūst arvien asāki
AFP/LETA

ASV prezidenta amatu kandidātu Donalda Trampa un Hilarijas Kintones savstarpējie pārmetumi kļūst arvien asāki. Sestdienas naktī Klintone kampaņas laikā par centrālo tēmu izvēlējās laikraksta The NewYork Times publicēto ziņojumu par Trampa nodokļu nemaksāšanas praksi, kamēr nākamajās debatēs Tramps solījis vērsties pret Klintones korumpēto dabu.

Trampa skatījumā viņa jau gadiem bijusi ASV administrācijā, bet neko nav mainījusi, spēlējot par labu atsevišķām interesēm. Analītiķu skatījumā šāda priekšvēlēšanu dinamika nenāk par labu vēlētājam, jo abi kandidāti var novērsties no tā, kas patiesi svarīgs, proti, – ko viņi apņemas vēlētāju priekšā mainīt, ja tiks ievēlēti par nākamo ASV prezidentu.

Foto: Tramps un Klintone priekšvēlēšanu karstumā

Ko tad viņi īsti apņemas – abu kandidātu solījumi!

Abu kandidātu solījumu grozs ir gana plašs un arī neticami ambiciozs. Hilarija Klintone savā priekšvēlēšanu kampaņā likusi uzsvaru uz lietām, kas mazinātu sociālo nevienlīdzību, tā piemēram:

Bezmaksas augstāko izglītību valsts universitātēs nabadzīgajām ģimenēm un pilnībā bezmaksas iespēju apgūt profesionālo izglītību, novērst nevienlīdzību samaksā par padarīto starp vīriešiem un sievietēm, necelt nodokļus vidusšķirai un palielināt minimālo algu. Tāpat Klintone, ja kļūs par ASV prezidenti, sola turpināt Obamas aizsākto veselības sistēmas reformu, kas ieviestu daļēju valsts apdrošināšanu, kas kādreiz nākotnē novestu pie pilnīgas valsts apdrošināšanas veselības jomā.

Foto: LETA/AFP

Foto: LETA/AFP

Migrācijas jomā Klintone sola sākt imigrācijas reformu, kas ļautu strādājošiem imigrantiem ar ģimenēm atvieglināti saņemt pilsonību.

Tāpat TOP solījumu sarakstā ir pastiprināta ieroču tirdzniecības kontrole un federālās investīcijas infrastruktūrā – savas prezidentūras pirmajās 100 dienās Klintone sola īstenot plānu piecu galu laikā novirzīt 275 miljardus dolāru ASV ceļiem, tiltiem un lidostām, kas būtu lielākā šāda programma kopš 2.pasaules kara.

Bet kas gan ietilpst Donalda Trampa kampaņas solījumos? Pirmkārt, uzbūvēt sienu starp Meksiku un ASV, un likt pašai Meksikai samaksāt par to. Tāpat aizliegt musulmaņiem iebraukt ASV līdz brīdim, kamēr ”būs saprotams, kā risināt migrantu krīzi”. Paralēli minot, ka Islāma valsts jeb Daesh apkarošanā ASV vajadzētu ar sauszemes un gaisa spēku palīdzību atņemt naftas laukus teroristiem, kas praksē nozīmētu Sīrijas okupēšanu.

Foto: LETA/AFP

Foto: LETA/AFP

Iekšpolitikā Tramps solās būt ”diženākais dieva radītais darba vietu prezidents”, jo apņemas atjaunot apstrādes rūpniecību, pārskatot visus starptautiskos tirdzniecības līgumus par labu ASV, tai skaitā Ziemeļamerikas brīvās tirdzniecības līgumu un apturot diskusijas par transatlantisko līgumu starp Eiropu un Ameriku, papildus apliekot ar ievedmuitu Ķīnas un Meksikas preces.

Veselības aprūpes jomā Tramps apsolās apturēt visas Obamas iesāktās reformas un aizvietot to ar citu brīvajā tirgu balstītu modeli. Arī sociālajam atbalstam jāpaliek tādam, kā tas ir, jo atgrieztās darba vietas atrisinās sociālās nevienlīdzības problēmas. Un tas viss, protams, nodokļu samazināšanas mērcē.

Vai solījumi ir ticami un reāli izpildāmi?

Abu kandidātu solījumus analītiķu skatījumā apšauba viens vienīgs jautājums – kur ņemt naudu to realizācijai? Klintones kritiķi saka, ka, lai izpildītu minētās apņemšanās būtu nepieciešama sociālisma revolūcija ASV, kamēr Trampa kritiķi atbild ar radikālā protekcionisma uz robežas ar fašismu piesaukšanu minēto solījumu izpildei.

Viens gan ir skaidrs, lai kurš kandidāts tiktu ievēlēts, gadsimtu pieredze rāda, ne tikai naudas trūkums valstī, bet arī Kongresa pretspēks prezidentam, ko nosaka ASV likumdošanas sistēma, atļauj labākajā gadījumā izpildīt vienu no reformām, kas pieteikta priekšvēlēšanu laikā.

Ciniski, bet, zinot šo apstākli, abi kandidāti pat ir ieinteresēti nolaisties līdz personisku apvainojumu līmenim – jo tad vismaz ir par ko runāt, nesolot neiespējamo.

Video

Lasi vēl