Trampa meita atklāj ASV vēstniecības Jeruzalemē telpas. To pavada asiņaini palestīniešu protesti

Pievienot komentāru
Trampa meita atklāj ASV vēstniecības Jeruzalemē telpas. To pavada asiņaini palestīniešu protesti
Foto: Reuters / LETA

Izraēlā tiek īstenots pretrunīgi vērtētais ASV prezidenta Donalda Trampa lēmums par ASV vēstniecības pārcelšanu uz Jeruzalemi.

Pirmdien tika atklātas jaunās vēstniecības telpas. Kā jau varēja prognozēt, sākušies plaši palestīniešu protesti. Sadursmēs ir desmitiem bojāgājušo.

Pērn decembrī Tramps paziņoja, ka Baltais nams Jeruzalemi atzīst par Izraēlas galvaspilsētu, kā arī apsolīja uz turieni pārcelt ASV vēstniecību, kas līdz šim atradās Telavivā.

Pamatīgu drošības pasākumu pavadīta, pārstāvniecības telpas atklāšanas ceremonijā pulcējās vairāk nekā 800 viesu, tostarp arī Trampa meita Ivanka un viņas dzīvesbiedrs. Vēstniecības atklāšanas ceremoniju ievadīja ASV himna, kam sekoja vēstnieka Deivida Frīdmena uzruna. Viņš tajā minēja jaunās vēstniecības adresi – “Jeruzaleme Izraēlā”, uz ko publika reaģēja ar vētrainiem aplausiem. Skaļas ovācijas izsauca arī ASV prezidenta Donalda Trampa pieminēšana.

Deivids Frīdmens
ASV vēstnieks Izraēlā

Šodienas vēsturiskais notikums ir saistīts ar vienas personas vīziju, drosmi un morālo skaidrību, viņam mēs esam parādā milzīgu un mūžīgu pateicību – viņš ir prezidents Donalds Tramps.

Atklātā vēstniecība izvietota ASV konsulāta kompleksā, kas gan ir tikai pagaidu risinājums, līdz tiks uzbūvēta jauna pārstāvniecības ēka.

Tikmēr pret šo ASV soli jau kopš marta nerimst protesti pie Gazas joslas robežas, kur sadursmēs ar Izraēlas armiju dzīvības zaudējuši vairāk nekā 100 palestīniešu. Viņi vēlas, lai Austrumjeruzaleme nākotnē būtu Palestīnas galvaspilsēta, tāpēc pilsētas atdošana Izraēlai tai nav pieņemama. Tāpēc jau no rīta iedzīvotāji ar mošejas skaļruņu palīdzību tika aicināti pievienoties “viena miljona” palestīniešu gājienam. Cilvēki ar autobusiem un smagajām mašīnām tika vesti uz Izraēlas robežu, kur tos gaidīja Izraēlas armija. Piecos punktos gar Gazas joslas robežu izcēlās sadursmes, kurās nogalināti vairāk nekā 40 palestīnieši, aptuveni tūkstotis ievainoti.