Trampa 100 dienas amatā – no 38 solījumiem īstenoti tikai 10

Komentāri

ASV prezidents Donalds Tramps tuvojas simboliskai atzīmei – simts dienām amatā. Ekstravagantais miljardieris šajā laikā izcēlies ar daudziem skaļiem paziņojumiem un pārsteidzis ar pretrunīgiem lēmumiem. Politikas eksperti pieņēmuši uzskatīt, ka pirmās simts darba dienas Baltā nama vadītāja amatā parāda prezidenta spējas izpildīt priekšvēlēšanu programmu.

Donalds Tramps ar rīcības plānu pirmajām simts savas iespējamās prezidentūras dienām klajā nāca vēl mēnesi pirms vēlēšanām – pērn oktobrī – , plānu nodēvējot par savu līgumu ar amerikāņiem.

Simts dienas paskrējušas, taču no 38 solījumiem, īstenoti tikai desmit. Daļa no tiem iestrēguši Kongresā, bet daļu likumdevēji jau izbrāķējuši.

Savukārt vairāki lēmumi izraisīja plašu sabiedrības neapmierinātību. Tā, piemēram, Trampa izdotais ieceļošanas aizliegums vairāku musulmaņu valstu iedzīvotājiem. Rīkojums gan beigās tik un tā izgāzās, jo vairāku štatu tiesneši to nobloķēja.

Fiasko piedzīvoja arī Obamas ieviestās veselības aprūpes sistēmas atcelšana – tai nepietika Kongresa atbalsta. Tāpat Trampam neveicās pārliecināt likumdevējus piešķirt finansējumu mūra būvēšanai uz robežas ar Meksiku. Arī Meksiku pašu maksāt par sienu neizdevās piespiest, pretēji priekšvēlēšanu solītajam.

Nikolass Bērnss
BIJUŠAIS ASV VALSTS SEKRETĀRS

Trampa prezidenta karjera iesākusies kā pa celmiem. Jāņem vērā, ka no visiem ASV bijušajiem prezidentiem viņš ir vismazāk pieredzējušais. Viņam nav nekādu iepriekšējo zināšanu valsts pārvaldē, politikā, diplomātijā vai militārajā dienestā. Un iemācīties ātri to nav iespējams.

Pagaidām Trampa panākumu plauktiņā kā ievērojamāko min konservatīvā Nīla Gorsača iecelšanu vakantajā ASV Augstākās tiesas tiesneša amatā. Tomēr daudziem amerikāņiem, kuri savu balsi atdeva par turīgo uzņēmēju, sajūsma mazinājusies.

Pirms kļūšanas par pasaules lielākās demokrātijas vadītāju, Trampa izteikumi vedināja domāt, ka viņa vadībā ASV ieņems daudz neitrālāku lomu pasaules politikā. Taču simts dienu laikā Trampa vadītā administrācija veikusi pirmo militāro uzbrukumu kara plosītās Sīrijas valdības pozīcijām; tāpat pēdējās nedēļās strauji augusi spriedze starp ASV un Ziemeļkoreju. Tāpat arī attiecības ar Krieviju nav uzlabojušās.

Daudzi salīdzina Trampa un viņa priekšgājēja Obamas pirmās simts dienas amatā. Kamēr Obama prezidentūras pirmajos mēnešus devās desmit ārvalstu vizītēs, Tramps līdz šim nav apmeklējis nevienu valsti. Tā vietā mediji viņu kritizē par pārāk biežo došanos uz savu golfa laukumu Palmbīčā, lai atpūstos.

Lasi vēl