Teroristi, izmantojot Twitter, vervē cilvēkus stāties viņu rindās

0 Komentāru
Teroristi, izmantojot Twitter, vervē cilvēkus stāties viņu rindās
FOTO: SCANPIX

Francijas traģēdija liek uzdot jautājumu – kāpēc ātri un efektīvi nevarētu noslaucīt no Zemes virsmas skaitliski nelielu teroristu grupu – aktīvo kaujinieku esot ap 30 tūkstošiem. Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieks Mārtiņš Daugulis skaidro, kas īsti ir teroristu grupējumi un kāds ir to mērķis.

Bieži mulsumu raisa jau pats teroristu grupas nosaukums Islāma valsts, ISIS, ISIL vai DAESH. Teroristi savu nosaukumu izvēlējušies viltīgi – liekot domāt, ka patiešām pārstāv valsti, kuras pamatiezīme ir Islāma vērtības. Abi šie pieņēmumi ir ar nolūku maldinoši, lai sētu bailes. DAESH nav valsts, bet teroristu grupējums, kas izkaisītā veidā darbojas visu Vidējo Austrumu reģionā, tīkla, partizānu, bandu formā – tāpēc nav iespējams veikt triecienu pa vienu vietu, lai draudu likvidētu.

DAESH visspēcīgāk nostiprinājies Irākas/Sīrijas pierobežā, ciešā saistībā ar naftas ieguves vietām. DAESH kontrolē arī virkni teritoriju Nigērijā, Lībijā, Afganistānā un citās reģiona valstīs. No DAESH uzbrukumiem visvairāk cieš tieši minēto reģionu iedzīvotāji – musulmaņi.

DAESH ir 21 gadsimta teroristi, kas agresīvi izmanto mūsdienu tehnoloģijas. Katra veiktā kampaņa, iebaidīšana un vervēšana tiek veikta caur sociālajiem tīkliem. Kampaņas vērstas pret civiliedzīvotājiem un ir izteikti nežēlīgas.

Saziņas platformai DAESH izmanto Twitter tīklu. Varam teikt, ka līdz šim nav eksistējusi tik publiska teroristu grupa.

DAESH ir kļuvusi slavena ar galvu ciršanu, krustā sišanu, kropļošanu, publisku izvarošanu, ņemšanu seksa verdzībā, līķu apgānīšanu, bērnu mācīšanu un sūtīšanu kaujās, nemaz nerunājot par klasiskām terorisma darbībām, kā spridzināšana un masveida slepkavības.

Jautājums, kas ir šie cilvēki DAESH rindās un kāpēc viņi to dara. Atbilde ir ciniska. Pamatā nauda – pēc izlūkdienestu datiem, DAESH budžets ir mērāms 2 miljardu dolāru apmērā – ar ikdienas peļņu ap 3 miljonu dolāru dienā – tā ir nauda no iegūtajiem naftas laukiem, civilo laupījumu vērtības, sākot no bankām un beidzot ar cilvēkiem, narkotiku tirdzniecība; un, visbeidzot, atbalsts no citiem grupējumiem un pat valstīm.

Šādā redzes leņķī DAESH ir milzīga organizētās noziedzības laupītāju banda, kas slēpjas aiz islāma skaļiem saukļiem.

Protams, ka reģionā, kuru posta karš un nabadzība, – ir arī gados jauni cilvēki, kuri sajūt patiesu interesi iekļauties DAESH rindās un iznīcināt pretiniekus uz etniskā naida bāzes.

Gan šim, gan galvenokārt peļņas aicinājumam pat pakļaujas ekstrēmisti no citām valstīm. Pēc 2014. gada datiem pat puse DAESH kaujinieku bija ārvalstnieki, ne no Sīrijas vai Irākas.

Lielākais ārzemnieku – kaujinieku skaits ir no Tunisijas, Saūda Arābijas un Jordānas, sekojot arī Rietumu valstīm – Krievijai, Francijai un pat Lielbritānijai.

0 Komentāru