Terora slazdā! Pasauli šogad satricinājuši desmitiem asiņaini terorakti

0 Komentāru
Terora slazdā! Pasauli šogad satricinājuši desmitiem asiņaini terorakti
FOTO: LETA

Šis gads pasaulē pagāja terora zīmē. Islāma radikāļi sarīkoja asinspirti Francijā, Libānā, Mali, ASV, un daudzviet citur, raisot paniku un bailes. Notriekta lidmašīna, nošauti kafejnīcu un teātra apmeklētāji – teroristi darīja visu iespējamo, lai iebiedētu, šķeltu un sanaidotu. Starptautiskās sabiedrības atbilde bija vērienīgi drošības pasākumi, kā arī atbildes trieciens Daesh.

Asiņaino teroraktu zīmē aizvadītais gads iesākās šķietami parastā, pelēcīgā dienā, Parīzes centrā. Uzbrucēji nogalināja karikatūristus, kas bija uzdrošinājušies pasmieties par pravieti Muhamedu. Toreiz, šķiet, nevienam pat ļaunākajos murgos nevarēja rādīties tas, ka šis būs tikai sākums.

Asiņainai un nežēlīgai teroraktu ķēdei, kas satricinās visu pasauli 7. janvārī Parīzes dienas vidus mieru pārtrauca šāvienu troksnis. Satīras žurnāla Charlie Hebdo telpās iebruka slepkavas.

No automātu raidītajām lodēm mira 11 cilvēki. Bēgot noziedznieki nošāva policistu, izkliedza saukļus Allah Akbar. Parīze bija šokā.

Līdz šim neviens vēl nebija uzdrošinājies veikt tik pārdrošu spļāvienu demokrātijas un viedokļu brīvības citadeles sejā. Kamēr policisti ielenca teroristus nomaļā noliktavā, kāds teroristu atbalstītājs saņēma ķīlniekus kādā Parīzes priekšpilsētas ebreju veikaliņā.

Policijas operācijā tika nogalināti teroristi, taču mira arī nevainīgi cilvēki. Pāris dienas vēlāk Parīzē pulcējās Eiropas valstu līderi, sadevušies rokās, maršēja pa centrālajām ielām, liekot teroristiem noprast, ka Eiropa nav iebiedēta, un nepadosies spiedienam.

Ar jaunu spēku terora liesma aizdegās 26. jūnijā, kad Tunisijā, eiropiešu iecienītā viesnīcā, nošāva 39 tūristus. 10. oktobrī, Trucijā, Anakrā, Islāmistu sarīkotos sprādzienos, dzīvības zaudēja 107 cilvēki, bet 400 tika ievainoti.

31.oktobrī 224 cilvēku dzīvības aprāvās virs Sīnaja tuksneša. Krievu tūristu pārpildīta lidmašīna bija atceļā no Ēģiptes uz Krieviju, kad, visticamāk, sprāga tās bagāžā ievietota bumba. Terorakta versiju gan kategoriski noliedz Ēģipte, jo uz spēles ir valsts tūrisma industrija, taču starptautiskā sabiedrība kā galveno versiju tomēr uzskata teroraktu.

Pēc šīs traģēdijas Sīrijā aktīvi sāka darboties Krievijas militārie spēki, veicot uzlidojumus gan Islāma valsts jeb Daesh, gan arī Sīrijas diktatora Bašara el Asada pretinieku pozīcijām.

12.novembrī, Libānas galvaspilsētā Beirutā, pašnāvnieku sarīkotos sprādzienos bojā gāja 42 cilvēki. Atbildību atkal uzņēmās Daesh, kas noziegumu veica savu ienaidnieku – Hamas – atbalstītāju mikrorajonā.

13. novembris. Pēdējo gadu nežēlīgākais teroristu noziegums Eiropā. Asinpirts Parīzē. 137 nogalinātie, 368 ievainoti. Slepkavas – Beļģijā dzimuši islāmisti – iebruka koncertzālē, apšaudīja kafejnīcas un uzspridzinājās pie futbola stadiona, kurā spēli starp Vāciju un Franciju vēroja Francijas prezidents. Viņš no stadiona tika evakuēts ar helikopteru.

Vienam no slaktiņa organizatoriem izdevās aizmukt uz Sīriju, pārējos nogalināja policijas operācijās. Par spīti teroristiem, Parīzē jau drīz vien atsākās ierastā dzīve, cilvēki atgriezās izklaides vietās, tādējādi demonstrējot, ka iebiedēšana nav izdevusies.

Pēc Parīzes, terora draudu ārkārtas stāvoklis uz nedēļu paralizēja Briseles ikdienu.

20. novembrī islāmisti iebruka viesnīcā Mali, saņemot 160 ķīlniekus, no kuriem bojā gāja 19. Starp bojāgājušajiem, viesnīcas klientiem, lielākoties bija Eiropas un Krievijas iedzīvotāji.

2. decembrī ASV, Kalifornijā, radikālo musulmaņu pāris – vīrs un sieva – sarīkoja slaktiņu Sabiedrības Veselības departamenta darba ballē, nogalinot 14 cilvēkus. Šī bija terorista bijusī darba vieta. Pirmsnāves vēstījumā uzbrucēji solīja atriebties amerikāņiem Daesh vārdā.

0 Komentāru