Terora draudi pasaulē sasnieguši vēsturiski augstāko līmeni

Pievienot komentāru
Terora draudi pasaulē sasnieguši vēsturiski augstāko līmeni
FOTO: LETA

Terora draudi pasaulē šobrīd sasnieguši vēsturiski augstāko līmeni un turpina pieaugt nebijušā tempā, par to liecina jaunākais Globālā terorisma pētījums.

Pērn dažādos teroristu uzbrukumos nogalināti vairāk nekā 30 000 cilvēku, kas ir par 80% vairāk nekā gadu iepriekš. Latvijā terora draudu līmenis gan joprojām tiek vērtēts kā zems.

Ja vēl pirms dažiem gadiem Globālā terorisma indekss liecināja, ka teroristu uzbrukumu skaits samazinās, tad jaunākais pētījums uzrāda milzīgu terorisma pieaugumu pasaulē. Pētījums, ko veicis Ekonomikas un miera institūts rāda, ka salīdzinot ar šā gadsimta sākumu, pērn terora aktos nogalināto cilvēku skaits ir 9 reizes lielāks. Turklāt lielākais izrāviens noticis tieši pagājušajā gadā.

2013. gadā no terpra akti ar bojāgājušajiem notika 59 valstis. Pagājušajā gadā to skaits pieaudzis līdz 67. Terora aktu upuru skaits ir palielinājies par 80%.

Globālā terorisma indeksa līdere jau gadiem ilgi ir Irāka. Valstu tops, kurās notiek visvairāk uzbrukumu un kurās terora draudi ir visaugstākie jau vairākus gadus ir nemainīgs.

Vairāk nekā puse pērn pastrādāto teroraktu ir uz divu grupējumu sirdsapziņas. Tie ir Nigērijas islāmistu grupējums Boko Haram , kā arī teroristiskā organizācija Islāma valsts.

Kopš Rietumu iesaistīšanās Sīrijas konfliktā, terors aizvien biežāk kļūst arī par Eiropas ikdienu.

Īpaši sāpīgi to pagājušajā mēnesī izjuta Francijas un Krievijas iedzīvotāji. Lidmašīnas uzspridzināšana Sīnāja pussalā un asiņains uzbrukums Parīzē pamatīgu trauksmi raisīja visu Rietumvalstu drošības dienestos.

Pēc ekspertu teiktā, Latvija teroristiem nav interesanta arī tādēļ, ka viņu mērķis ir panākt ļoti plašu uzmanību un rezonansi, lai maksimāli daudz cilvēkiem iedvestu bailes.

Teroram Latvijā pagaidām netic arī iedzīvotāji.

Parīzes terorakts ar 132 bojā gājušajiem bija upuru skaita ziņā lielākais uzbrukums, kas piedzīvots Francijā kopš otrā pasaules kara. Pirms tam nogalināto skaita ziņā lielākais uzbrukums Eiropai bija 2004. gadā Madridē, kad gandrīz vienlaicīgi tika uzspridzinātas 10 bumbas dažādos piepilsētas vilcienos, nogalinot 191 cilvēku. 2005. gadā Londonā, kur islāma ekstrēmistu sprādzienos metro un autobusā tika nogalināti 52 cilvēki un vēl 700 tika ievainoti.