Temzā sākas ikgadējā gulbju skaitīšana

Pievienot komentāru
Temzā sākas ikgadējā gulbju skaitīšana
SWNS/SCANPIX

Lielbritānijā klāt ikgadējā karalienes gulbju skaitīšana, kas no nozīmīga notikuma vairākus gadsimtus senā pagātnē kļuvis par tradicionālu un simbolisku pasākumu mūsdienās.

Skaitīšanai ir arī savs virsvadītājs, kurš lūko, lai laivotāju komandas atrastu pēc iespējas vairāk cēlo putnu.

Gulbju skaitīšanas tradīcija aizsākās 12. gadsimta Anglijā. Tika noteikts, ka visi gulbji, kas dzīvo atvērtās ūdenstilpēs, pieder monarham. Šajā gadījumā simboliski tā ir karaliene Elizabete Otrā. Agrākos laikos gulbju skaitīšana un uzraudzīšana bija arī ar saimniecisku noskaņu – gulbjus kā mielastu pasniedza augstdzimušo un ietekmīgo cilvēku galdos. Šobrīd skaitīšana notiek vien noteiktā Temzas upes posmā, un tā var gan apraudzīt gulbju stāvokli, palīdzēt, iespējams, kādam neveselam putnam un, protams, saskaitīt ūdenī esošos.

Gulbji, protams, pasargāti ar likumu no medīšanas, tomēr to skaits strauji samazinājies, sākot no 70. gadiem. Pie tā toreiz tika vainoti makšķernieku atstātie svina atsvari – gulbji tos esot ēduši un saindējušies. Vēlāk gulbji atkal savairojās, tomēr šogad jau atkal konstatēts, iespējams, neliels kritums statistikā – galvenokārt suņu uzbrukumu dēļ. Gulbjiem patīk veidot ligzdas upju krastos, kur bieži vien cilvēki pastaigājas ar saviem četrkājainajiem draugiem.

Gulbju skaitīšana norit piecas dienas, un ir jāapseko 130 km upes. Katru dienu arī notiek cita tradīcija – pusdienlaika tēja kādā no tuvējiem krogiem.

2012. gadā gulbju skaitīšanu atcēla Temzas plūdu dēļ – tā, visticamāk, ir pirmā reize 900 gadu laikā, kad bija jāatceļ.  Savā vairāk nekā 60 gadu valdīšanas laikā karaliene tikai vienreiz bijusi klāt gulbju skaitīšanā. Visas pārējās reizes gulbju skaitīšanas komandas procesa sākumā vienkārši paceļ glāzi ar kādu dzērienu pils virzienā, lai godinātu “gulbju monarhu”.

Šobrīd gulbja gaļas patērēšana uzturā ir liels noziegums Lielbritānijā ne tikai, jo putns ir aizsargājams, bet arī tādēļ, ka putni faktiski ir karalienes īpašums – tādēļ sanāk, ka cilvēki zog no karalienes.