“Tas ir mazs solis cilvēkam, bet milzīgs lēciens cilvēcei…” Aprit 50 gadu kopš cilvēka nolaišanās uz Mēness

Pievienot komentāru
“Tas ir mazs solis cilvēkam, bet milzīgs lēciens cilvēcei…” Aprit 50 gadu kopš cilvēka nolaišanās uz Mēness
AP/SCANPIC

Pagājuši 50 gadu kopš vēsturiskā brīža, kad cilvēks pirmoreiz spēra kāju uz Mēness virsmas. Par godu šim notikumam svinības ilgs astoņas dienas, – tas ir tikpat, cik ilga lidojums uz Mēnesi.

“Tas ir mazs solis cilvēkam, bet milzīgs lēciens cilvēcei,” – šos leģendāros vārdus sacīja astronauts Nīls Ārmstrongs, sperdams pirmos soļus uz Mēness virsmas. Tas notika pirms 50 gadiem. Trīs cilvēku apkalpē bija Ārmstrongs, Maikls Kolinss un Edvīns Oldrins, viņi “Apollo” programmas kosmosa kuģī Zemi pameta 1969. gada 16. jūlijā, lai uz Mēness nolaistos 20. jūlijā. Tur viņi uzkavējās nepilnas divas stundas, aiz sevis atstājot zābaka nospiedumu un ASV karogu, bet pēc četrām dienām veiksmīgi nolaidās atpakaļ uz Zemes.

Šajā nedēļā plaši svin zīmīgo notikumu. Svinības Vašingtonā sākās ar “Apollo 11” programmas astronauta – 88 gadus vecā Kolinsa – apmeklējumu vietā, kur notika pacelšanās. Ārmstrongs mūžībā devās 2012. gadā, bet Oldrins pasākumu neapmeklēja.

“Mūsu komanda juta visas pasaules svaru sev uz pleciem. Zinājām, ka visi – draugs vai naidnieks – uz mums skatīsies. Gribējām izdarīt visu iespējami labāk, un tas no mums prasīja milzīgu darbu. Negribu atgriezties uz Mēness. Gribu doties taisnā ceļā uz Marsu,” norādīja Kolinss.

NASA gan uz Zemes pavadoņa plāno atgriezties. Tam jānotiek līdz 2024.gadam kā treniņam eventuālajai Marsa ekspedīcijai. Šo misiju dēvēs par “Artemīdu” – sengrieķu mitoloģijā viņa ir medību un šķīstības dieviete un Apollona dvīņumāsa.

NASA priekšnieks Džims Braidenstīns norāda: “Mēs sūtīsim nākamo vīru un pirmo sievieti uz Mēness dienvidpolu. Ir atklāts, ka Mēness dienvidpolā ir miljoniem tonnu ledus. Tas ir dzīvības uzturētājs, taču ūdeņradis un skābeklis kalpo arī kā raķešu degviela.”

Misijas apaļā jubileja bijusi arī iegansts atjaunot Nīla Ārmstronga skafandru, – piecu dienu laikā izdevās savākt nepieciešamos 500 000 dolāru tā atjaunošanai, un tas no jauna izlikts apskatei Gaisa un kosmosa muzejā Vašingtonā.