Talibu kaujinieki pārņem svarīgākos objektus Kabulā

1 komentārs
Talibu kaujinieki pārņem svarīgākos objektus Kabulā
AP/SCANPIX

Grupējuma “Taleban” priekšā kritusi Afganistānas galvaspilsēta Kabula, un talibu kaujinieki pakāpeniski pārņem svarīgākos objektus Kabulā, kamēr iedzīvotāji bailēs no iespējamām represijām vēlas pamest valsti, kas ir apgrūtinoši pēc apšaudes lidostā komerciālo reisu apturēšanas dēļ, vēsta TV3 Ziņas.

Situācija Afganistānā nemitīgi mainās, taču vismaz pēdējās diennakts laikā tā bija šāda. Grupējums “Taleban” savā kontrolē bija pārņēmis lielāko daļu valsts teritorijas. Saskaņā ar britu raidsabiedrības “BBC” izveidoto pārskatu valdības kontrolēto teritoriju skaits tikpat kā izzudis, ir atlicis daļa strīdīgo, bet “Taleban” dominance ir acīmredzama.

Pēc galvaspilsētas Kabulas pārņemšanas kaujinieki tagad kontrolē arī iebraukšanu un izbraukšanu no Kabulas. Lielā mērā arī tāpēc, ka daudzi civiliedzīvotāji vēlas to pamest.

Lasi vēl: Izmisīgs mēģinājums pieķerties lidaparāta šasijai vairākām personām Kabulā beidzas letāli

“Mēs esam karojuši jau vairāk nekā 40 gadu. Mēs neesam redzējuši neko citu kā nemitīgas cīņas. Šajā karā esmu zaudējis divus savus brāļus un brālēnu, tāpēc vēlos mieru,” stāsta vietējais iedzīvotājs Vahidulahs Kadiri.

Vēl tikai pirms dažām dienām tika prognozēts, ka galvaspilsētas ieņemšana var ilgt mēnešus, taču tas noticis bez īpašas pretestības.

Kā ziņots iepriekš – valsts likumīgais prezidents Ašrafs Gani Afganistānu ir pametis. Tas darīts, lai  “izvairītos no plašas asinsizliešanas”.

Kamēr vēl tas bija iespējams, daudzas pasaules valstis ar speciālajiem reisiem steidza evakuēt savus pilsoņus diplomātus un militārpersonas.

Tikmēr kļuvis zināms, ka vismaz pieci cilvēki gājuši bojā un vēl vairāki ievainoti haosā Kabulas starptautiskajā lidostā, cerot lidot ar lidmašīnu, lai bēgtu no valsts.

Dienas gaitā izplatīts ziņojums, ka šobrīd civilie lidojumi apturēti.

Vairākas valstis izplatījušas paziņojumu būt savaldīgiem un aizsargāt Afganistānas iedzīvotāju dzīvības.

“Vācijai jau bijuši kontakti ar “Taleban” sarunu vedējiem Dohā. Taču jāsaprot, ka mums nav nekādu ilūziju par “Taleban”. Nevajadzētu aizmirst, ka viņi 20 gadu garumā ir īstenojuši teroru paši pret savu tautu,” paudis Vācijas kancleres preses sekretārs Štefens Zeiberts.

Par to, kāda situācija šobrīd ir Kabulā, saņemta pretrunīga informācija. “BBC” korespondents ziņo, ka pilsētā ik uz soļa ir talibu kaujinieki, taču kopumā atmosfēra ir mierīga.

Bet vietējie iedzīvotāji ziņo par izlaupīšanām dažādās pilsētas daļās, tostarp diplomātiskajā rajonā.

Tikmēr grupējuma līderis video uzrunā paziņojis, ka uzvara pār Afganistānas valdību viņus nepadarīšot augstprātīgus. Grupējums vakarnakt jau ieņēmis prezidenta pili un tuvākajā laikā Afganistānā tikšot nodibināts islāma emirāts – tā talibi sauca savu valdību pirms 20 gadiem, pirms ASV iebrukuma.

1 komentārs