Svjatlana Cihanouska: Eiropai aktīvāk jāvēršas pret autokrātiju

0 Komentāru
Svjatlana Cihanouska: Eiropai aktīvāk jāvēršas pret autokrātiju
REUTERS/SCANPIX

Trešdien uzrunā EP deputātiem Baltkrievijas demokrātisko spēku līdere Svjatlana Cihanouska mudināja Eiropu palīdzēt sadzirdēt baltkrievu tautas balsi, kā arī pauda, ka Eiropai aktīvāk jāvēršas pret autokrātiju.

EP priekšsēdētājs Dāvids Sasoli ievadrunā sacīja: “Svjatlana ir demokrātijas un brīvības cīņas simbols un daudzu Baltkrievijas cietumos pašlaik esošo politieslodzīto balss. (..) Režīms nevilcinās izmantot vīriešus, sievietes un bērnus, kuriem vajadzīga aizsardzība (..) tikai ar mērķi destabilizēt Eiropas Savienību”. “Parlaments mudināja pārējās ES iestādes iestāties par pamattiesību aizsardzību,” noslēdza Sasoli.

Cihanouska savu runu sāka, atskatoties uz Baltkrievijas režīma šausminošajām represijām pret demonstrantiem un režīma kritiķiem pēc krāpnieciskajām Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām pagājušā gada augustā. Viņa pieminēja tos, kam Baltkrievijas drošības spēki ir uzbrukuši, kurus ieslodzījuši vai pat nogalinājuši, kā cilvēktiesību aktīvistu Alesu Bjaļacki, blogeri Ramanu Prataseviču, politisko aktīvisti Mariju Kalesnikaosvu, mākslas skolotāju Ramanu Bandarenko, žurnālistes Darju Čulcovu un Kacarinu Andrejevu, olimpisko sportisti Kristinu Cimanousku un daudzus citas. Savā runā viņa pievērsās arī pašreizējai migrantu krīzei uz ES un Baltkrievijas robežas.

Viņa uzdeva skarbu jautājumu EP deputātiem: “Ja pieņemsim, ka vardarbība pret migrantiem kaut kādā veidā tiks apturēta, vai jūs tiešām domājat, ka ar to beigsies režīma pārkāpumi un pārrobežu draudi?” Viņa brīdināja par to, ka varētu pieaugt narkotiku un cita veida kontrabanda, notikt militāras provokācijas un pat kodolkatastrofas uz ES ārējās robežas.

Cihanouska arī uzsvēra, ka Baltkrievijas demokrātiskā kustība nevar vairs ilgāk gaidīt palīdzību no Eiropas, un tagad ir laiks vārdos pausto solidaritāti un rūpes pārvērst konkrētā rīcībā.

Runājot par Eiropas sankcijām pret Baltkrieviju, viņa sacīja: “Ļaujiet man apliecināt, ka sankcijas darbojas. Turpiniet ievērot konsekventu sankciju politiku. Sankcijas sašķeļ eliti, iznīcina korupcijas shēmas un šķeļ cilvēkus Lukašenko tuvākajās aprindās.”

Cihanouska arī aicināja Eiropu būt vienotākai solidaritātē ar Baltkrievijas demokrātiskajiem spēkiem. “Neaizmirsīsim pārliecības dēļ ieslodzītos baltkrievus un palīdzēsim tiem, kuri bijuši spiesti pamest valsti. Šodien ne tikai demokrātija Baltkrievijā, bet arī demokrātija Eiropā ir atkarīga no tā, vai mēs iesim šo ceļu kopā,” viņa noslēdza.

23.novembra pēcpusdienā EP deputāti rīkoja arī atsevišķas plenārsēdes debates ar Slovēnijas ārlietu ministru Anži Logaru, kas pārstāvēja Padomes prezidentūru, un Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieku Margariti Schinu par situācijas Baltkrievijā un uz tās robežas ietekmi uz ES drošības un humanitāro stāvokli.

0 Komentāru