Svinīgi atklāts jaunais sarkofāgs pār Černobiļas atomelektrostacijas ceturto reaktoru

Pievienot komentāru
Svinīgi atklāts jaunais sarkofāgs pār Černobiļas atomelektrostacijas ceturto reaktoru
EPA/SCANPIX

Pēc 20 gadu ilga darba svinīgi atklāts metāla sarkofāgs, kas sargās apkārtējo vidi no lielākās cilvēka izraisītās kodolkatastrofas pasaulē Černobiļas atomreaktorā. Drīz pēc ārkārtīgi populāro televīzijas sēriju “Černobiļa” izveides katastrofas vietā Ukrainas teritorijā būtiski pieaudzis tūristu skaits. Līdz ar to turpinās darbs arī pie apkārtnes labiekārtošanas.

Jaunais sarkofāgs pār Černobiļas atomelektrostacijas ceturto reaktoru ir pasaulē lielākā pārvietojamā metāla būve. Darbs pie būves turpinājās 20 gadus, izmaksas 1,5 miljarda eiro apmērā sedza īpašs fonds, ko izveidoja Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka. 36 000 tonnu smagā būve ir 108 metrus augsta – tā varētu, piemēram, nosegt Parīzes Dievmātes katedrāli.

Konstrukcija būvēta tā, lai izturētu 100 gadus. Tagad priekšā gadu ilgas drošības pārbaudes, lai vēlāk sāktu padomju laikā celto drošības struktūru demontāžu.

Tiek lēsts, ka droši dzīvot Černobiļas kodolreaktora apkārtnē varēs pēc 24 000 gadu, tomēr visai stingri regulētam tūrismam teritorija ir atvērta. Tagad plānos, – to padarīt vēl pieejamāku.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis parakstījis iniciatīvu, kuras mērķis ir pārveidot Černobiļu par tūristiem draudzīgu vietu ar tā dēvētajiem ”zaļajiem koridoriem”, izziņas takām un informāciju. Tāpat tiks uzlabota telefonu sakaru zona, kā arī atcelts aizliegums filmēt apkārtni.

Ar piecām seriāla “Černobiļa” šogad izrādītajām sērijām “HBO” filmu straumēšanas platformā bija gana, lai lielākajai cilvēka radītajai kodolkatastrofai pasaules vēsturē pievērstu nedalītu uzmanību un veicinātu tūrismu.

Prezidents cer arī uz investoru idejām lieguma zonā, lai attīstītu tūrismu. Jaunākie dati liecina, ka drīz vien pēc minisēriju beigām ārvalstu viesu skaits Černobiļas teritorijā pieauga par 40%, salīdzinot ar pērno gadu.

Jāatgādina, ka liktenīgā katastrofa reaktorā notika 1986.gada 26.aprīlī. Notikuma vietā gāja bojā 30 cilvēki, bet simtiem cilvēku miruši vēlāk radiācijas izraisītu slimību dēļ, vēl tūkstošiem skāris piesārņojums. Padomju vara patieso cietušo skaitu ilgu laiku centās slēpt no sabiedrības.

Lasi vēlPastaiga pa “mirušo pilsētu” jeb latvieši Černobiļā