Svētdien Ukrainā parlamenta vēlēšanas; uzvaru prognozē prezidenta Zelenska partijai “Tautas kalps”

Pievienot komentāru

Ukrainā svētdien notiks pirmstermiņa parlamenta vēlēšanas. Uzvara tiek prognozēta jaunā prezidenta Volodimira Zelenska partijai “Tautas kalps”, kas solījusi valsti iztīrīt no korupcijas. Ja prognozes piepildīsies, tas būs trieciens līdzšinējai politiskajai elitei, kuras nespēja izbeigt karu Austrumukrainā un sakārtot valsts ekonomiku nokaitinājusi iedzīvotājus.

41 gadu vecais Volodimirs Zelenskis par Ukrainas prezidentu tika ievēlēts aprīļa beigās, pārliecinoši apsteidzot savu konkurentu – iepriekšējo prezidentu Petro Porošenko. Mēnesi vēlāk, uzreiz pēc inaugurācijas, viņš atlaida parlamentu, dodot tam divus mēnešus laika pabeigt iesāktos darbus.

Augstākā Rada tika atlaista vien pusgadu pirms oktobrī gaidāmajām ārkārtas vēlēšanām. Aptaujas rāda, ka Zelenska partija “Tautas kalps”, kas vēl pirms pusgada bija maz pazīstama, saskaņā ar aptaujām šobrīd iemantojusi līdz pat 52% iedzīvotāju atbalstu.

“Tas ir jauns formāts Ukrainas politikai. Cilvēki, kas kandidē no mūsu partijas saraksta, uz parlamentu neiet ar mērķi nopelnīt, kā tas bija iepriekšējos gados, kad tas nozīmēja iesaistīties korupcijā. Šie jaunie politiķi nav darbojušies lielajā politikā, viņiem ir pilnīgi citas vērtības nekā vecajai politiskajai elitei,” uzsver partijas līderis Dmitro Razumkovs.

Politiskā spēka nosaukums “Tautas kalps” aizgūts no tāda paša nosaukuma televīzijas šova, kurā Zelenskis, būdams aktieris, tēloja skolotāju, kurš negaidīti kļūst par prezidentu. Zelenskis savā partijā aicināja stāties ierindas pilsoņus. Videouzrunā tautai šonedēļ viņš pauda pārliecību, ka spēs izveidot normālu parlamentu ar īstiem profesionāļiem.

Iepriekšējā prezidenta Porošenko partijai “Eiropas Solidaritāte” aptaujas prognozē trešo vietu ar 9%, savukārt otrais varētu būt par Kremļa starpnieku uzskatītā oligarha Viktora Medvečuka politiskais spēks, kam prognozē 14%.  Medvečuka meitas krusttēvs ir Vladimirs Putins.

“Mans ieteikums Volodimiram Zelenskim ir pildīt solījumus, kurus viņš deva cilvēkiem, kas balsoja par viņu. Un, pirmkārt, tie bija cilvēki, kas dzīvo Ukrainas Dienvidaustrumos. 80% iedzīvotāju vēlas mieru, tāpēc mums jāpanāk miermīlīgs risinājums, jāpārtrauc cīņa un jāpilda Minskas nolīgumi. Jāmaina ekonomikas kurss un jāsamazina komunālie tarifi,” norāda Medvečuks.

Jāpiebilst, ka kopumā Ukrainas Augstākās Radas vēlēšanās piedalās vairāk nekā 20 partijas, kas cīnās par 225 no vairāk nekā 400 parlamenta deputātu vietām. Pārējie parlamenta locekļi tiks ievēlēti vienmandāta vēlēšanu apgabalos. Eksperti prognozē, ka pēc vēlēšanām nomainīsies 75% parlamentāriešu.