Svarīgi, ka vizīte vispār bija – eksperti vērtē Baltijas prezidentu tikšanos ar Trampu

1 komentārs
Svarīgi, ka vizīte vispār bija – eksperti vērtē Baltijas prezidentu tikšanos ar Trampu
Foto: AFP / LETA

Ar kopīgas deklarācijas “par godu Igaunijas, Latvijas, un Lietuvas valstiskuma simtgadei un partnerības nostiprināšanai” pagājusi Baltijas valstu un ASV prezidentu kopīga tikšanās.

Simboliskais samits ekspertu vērtējumā kalpojis kā vēl viens atgādinājums, ka ASV ir apņēmušās aizstāvēt NATO austrumu robežvalstis. Sākumā sarunās Tramps uzsvēra, ka ir gandarīts par līdz šim pastāvošo sadarbību un sveica Baltijas valstis simtajā dzimšanas dienā.

Sarunu laikā Krievijas darbības reģionā daudz netika pieminētas, taču, atbildot uz Igaunijas žurnālistes jautājumu par simpatizēšanu Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam, ASV prezidents bija spiests “laipot”.

“Ir daudz lietu, ko esmu paveicis. Runa nav tikai par 60 diplomātu izraidīšanu. Neviens pret Krieviju nav bijis tik stingrs. Tajā pašā laikā domāju, ka man varētu būt ļoti labas attiecības ar prezidentu Putinu. Ņemiet vērā, – saprasties ar Krieviju ir pareizi. Tāpat kā saprasties ar Ķīnu arī ir pareizi. Saprasties ar citām valstīm – tostarp jūsu trīs valstīm, ir laba lieta, ne slikta lieta. No otras puses – labas attiecības ar prezidentu Putinu var arī neizveidoties. Kas to lai zina!” sacīja Tramps.

Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis pēc tikšanās pauda, – viņš guvis apliecinājumu, ka ASV militāro klātbūtni saglabās un iespējamus uzbrukumus Baltijai nepieļaus.

Ja baltieši uz ASV devās, lai visaugstākajā līmenī pārapdrošinātos pret Krieviju, tad tas ir izdevies un vizīte uzskatāma par veiksmīgu. Vienlaikus, gaidīt ko vairāk no tās nevajadzētu. Šādu viedokli LNT ziņām pauduši starptautiskās politikas eksperti.

“Es šaubos, vai Trampam ir bijis laiks lasīt tos brīfingus, kas viņam ir sagatavoti. Tramps vienkārši to nedara. Bet pluss ir tas, ka sarunas notika un ir pozitīvs iznākums,” norāda Rīgas Juridiskās augstskolas pasniedzējs Mārtiņš Hiršs.

“Labāk ir kaut kas nekā nekas. Pirmkārt, svarīgi, ka tā vizīte vispār bija. Rinda ir pietiekami gara, lai tiktos ar Trampu,” saka Rīgas Stradiņa universitātes pasniedzējs Māris Andžāns.