Strupceļā nonāk sarunas ar Lielbritāniju; atcelts ”Brexit” ārkārtas samits novembrī

Pievienot komentāru

Kā jau tika prognozēts, Eiropas Savienības (ES) samitā vienošanās par Lielbritānijas izstāšanos nav panākta.

Pretēji trešdienas kareivīgajai nostājai visus jautājumus atrisināt, ceturtdien britu premjere Terēza Meja atzina, ka pārejas periods varētu prasīt vairāk laika. Līdz ar to novembrī gaidāmais “Brexit” ārkārtas samits ir atcelts.

Vēl trešdien pirms došanās uz ES samitu Briselē Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja uzsvēra, ka ir apņēmusies panākt vienošanos par Apvienotās Karalistes un ES attiecībām pēc šķiršanās. Tāpat viņa bija gatava atrisināt pašlaik par galveno klupšanas akmeni kļuvušo robežjautājumu starp Ziemeļīriju un Īriju. Taču arī šoreiz sarunas iestrēgušas.

Ceturtdien jau Meja atzina, ka pagaidām neizdosies rast kompromisu. Tādēļ viņa piekāpās galvenā sarunu vadītāja no ES puses Mišela Barnjē ierosinājumam pārejas periodu pagarināt.

“Lai visiem būtu skaidrs – starp Ziemeļīriju un Īriju tā saucamās cietās robežas nebūs! Sākotnējais piedāvājums no ES bija muitas robeža. Mēs Apvienotajā Karalistē to nevaram pieļaut. No savas puses esam izteikuši piedāvājumu, kā risināt šo jautājumu. Bet tagad ir radusies doma par pārejas perioda pagarināšanu. Tā varētu būt opcija,” pauž Meja.

Tiesa, Mejai atkal ir jauna apņemšanās – šoreiz nodrošināt, lai pārejas periods neievilktos, kā to paredz Barnjē – līdz 2021. gadam, bet vien pāris mēnešus. Tikmēr ES vadošie diplomāti, kuri jau iepriekš izteikuši bažas par gaidāmo haosu un ekonomiskajiem zaudējumiem gadījumā, ja Lielbritānija izstāsies no bloka bez vienošanās, nolēmuši “Brexit” ārkārtas samitu novembrī nerīkot. Tāds varēs notikt tikai tad, kad sarunās būs panākts vismaz pamanāms progress.