Strauja tarifu kara eskalācija starp ASV un Ķīnu

Pievienot komentāru
Strauja tarifu kara eskalācija starp ASV un Ķīnu
REUTERS/SCANPIX

Strauji saasinājusies spriedze starp divām pasaules lielākajām ekonomikām – ASV un Ķīnu. Vašingtona piektdien no 10 līdz 25% paaugstināja muitas tarifus Ķīnas precēm 200 miljardu dolāru vērtībā. Tam sekoja Pekinas atbilde, ka tiks īstenoti atbilstoši pretpasākumi. Abu valstu tarifu kara eskalācija jau nodrebinājusi finanšu tirgus visā pasaulē.

Pagājušajā gadā ASV un Ķīna savstarpēji noteica muitas tarifus precēm 360 miljardu dolāru vērtībā. Taču decembrī ASV prezidents Donalds Tramps un Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins vienojās atturēties no tālākas eskalācijas. Tomēr pagājušosvētdien Tramps paziņoja, ka ASV vairāk nekā divas reizes paaugstinās muitas tarifus Ķīnas precēm, jo tirdzniecības sarunas ar Pekinu virzās pārāk lēni.

Viens no iemesliem domstarpībām ar Trampa administrāciju ir Ķīnas agresīvie mēģinājumi izcīnīt dominējošo lomu tādās nozarēs kā robotika un mākslīgais intelekts. Lai ārvalstu kompānija varētu darboties Ķīnā, tai tiek pieprasīts atrast vietējo partneri, kuram jādod piekļuve attiecīgās kompānijas tehnoloģijām. Tas jau ilgāku laiku izraisījis sūdzības ne tikai no ASV uzņēmumiem vien, liekot dažiem šo piespiedu pasākumu raksturot kā intelektuālā īpašuma zādzību.

Šis “tirdzniecības karš” ir līdz šim lielākais izaicinājums Ķīnas prezidentam Sji Dziņpiņam. Laikā, kad valsts ekonomika jau sākusi bremzēt, uz spēles ir likta viņa autoritāte. Tāpēc, no vienas puses, viņam jāparāda stingra stāja ASV spiediena priekšā, bet – no otras – steigšus jāmeklē iespējas panākt tādu izlīgumu ar Vašingtonu, kas nomierinātu Ķīnas vadošos eksportētājus, kas ir būtisks valsts ekonomiskās izaugsmes balsts. Likmes ir ļoti augstas, un daži eksperti pieļauj, ka Ķīnai nāksies samazināt nodokļu slogu.

Vašingtonā jau sākušās tirdzniecības sarunas starp Ķīnu un ASV, lai meklētu abpusēji pieņemamu izeju no jaunākās tarifu kara eskalācijas. Taču eksperti ir skeptiski noskaņoti. Pat ja abām pusēm izdosies vienoties par pamieru šajā “tirdzniecības karā”, tas būšot tikai pagaidu risinājums. Tirdzniecības konflikts starp Ķīnu un ASV turpināšoties un viens pēc otra sākšoties jauni šīs konfrontācijas raundi, proti, pārskatāmā nākotnē tas nebeigšoties.

ASV prezidents Donalds Tramps piektdien tvītoja, ka sarunas ar Pekinu turpinās ļoti konstruktīvā veidā, vienlaikus uzsverot, ka palielinātie importa tarifi nesīs Savienotajām Valstīm daudz lielāku labklājību. Tas gan ir pretrunā ar pētījumu, ko veikusi ASV federālo rezervju banka kopā ar divām vadošām ASV augstskolām. Pētījuma autori secina – jauno tarifu nastu uz saviem pleciem nāksies nest arī tiem amerikāņu uzņēmējiem, kam nepieciešamas šīs importa preces, kā arī ierindas patērētājiem.