Stoltenbergs: Gruzija tiks uzņemta NATO

Pievienot komentāru
Stoltenbergs: Gruzija tiks uzņemta NATO

Gruzija ir ceļā uz uzņemšanu NATO, tā vizītē bijušajā padomju republikā paziņojis Ziemeļatlantijas alianses ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs. NATO šefs arī centies pārliecināt Gruziju, ka alianse turēs savus iepriekš dotos solījumus.

Ziemeļatlantijas valstu alianse ir apņēmusies pildīt 2008. gadā doto solījumu, ka Gruzija kļūs par NATO dalībvalsti – šo vēstījumu savas vizītes laikā Tbilisi uzsvēris NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

Tiesa gan, NATO šefs atteicās precizēt konkrētu termiņu, kad tas varētu piepildīties, norādot, ka Gruzijai vēl ir jāīsteno vairākas reformas militārajā un demokrātijas jomā. Augstā NATO amatpersona kopīgā preses konferencē ar Gruzijas premjeru noraidīja apgalvojumus, ka alianse kavējas ar konkrētu termiņu nosaukšanu, jo dažas NATO dalībvalstis nevēlas saniknot Krieviju.

“Vai Gruzija kļūs par NATO dalībvalsti ir NATO ziņā. Lēmums ir jāpieņem visām 28 dalībvalstīm un Gruzijai. Nevienam citam nav tiesību iejaukties, izmantot veto tiesības vai kādā citā veidā traucēt šo procesu,” teic Stoltenbergs.

Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka vairums Gruzijas iedzīvotāju atbalsta dalību NATO, jo redz aliansi kā aizsardzību pret Krieviju, kas atbalsta divus Gruzijas separātiskos reģionus Abhāziju un Dienvidosetiju.

Tomēr līdz ar NATO kavēšanos pasteidzināt šo procesu Gruzijā briest neapmierinātība, un arvien biežāk izskan aicinājumi samierināties ar šo zaudējumu un tā vietā meklēt kopīgu valodu ar Krieviju. Daudzi Gruziju uzskata par pārbaudījumu, kas signalizēs par Rietumvalstu turpmāko attieksmi pret Ukrainu, kas arī vēlas pievienoties NATO un Eiropas Savienībai, bet Krievijā tiek uzskatīta par daļu no Maskavas ietekmes sfēras.