Specdienesti brīdina! Teroristu uzbrukumu galvenais mērķis tuvāko nedēļu laikā būs Ziemassvētku tirdziņi

0 Komentāru
Specdienesti brīdina! Teroristu uzbrukumu galvenais mērķis tuvāko nedēļu laikā būs Ziemassvētku tirdziņi
Foto: Reuters / LETA

Paaugstināta terorisma risku apstākļos Eiropā darbu sākuši lielākie Ziemassvētku tirdziņi, un tipiska aina tajos šoziem ir ar automātiskajiem ieročiem bruņoti policisti. ASV Valsts departaments jau izziņojis ceļojošajiem amerikāņiem, ka tieši Ziemassvētku tirdziņos Eiropā jābūt uzmanīgiem teroristu dēļ.

Viens no lielākajiem tirdziņiem atrodas Lielbritānijā, Mančestras pilsētā, kurp devās arī “LNT Ziņu” komanda.

Anglijas pilsētā Mančestrā, kas šovasar jau piedzīvojusi asiņainu teroraktu ar cilvēku upuriem koncerta arēnā, tagad sevišķi drošības pasākumi ieviesti Ziemassvētku tirdziņā. Šīs pretterorisma darbības veiktas, reaģējot uz uzbrukumu pērn Ziemassvētku tirdziņā Vācijā, Berlīnē. Tiesa gan, vairāku valstu specdienesti brīdinājuši, ka turpmākā pusotra mēneša laikā tieši Ziemassvētku tirdziņi varētu būt viens no teroristu galvenajiem uzbrukumu mērķiem.

Lai nepieļautu teroristu iebraukšanu cilvēku pūļos ar kravas vai jebkādu citu auto, pilnīgi ap visu Ziemassvētku tirdziņu pa perimetru ir novietoti lieli betona bluķi. Savukārt teroristu savlaicīgai neitralizēšanai apmeklētāju pūlī patruļās dodas ar ieročiem bruņojušies policisti, un šī uzskatāma par ārkārtas situāciju, jo ikdienā britu policisti nenēsā līdzi ieročus. – tā “LNT Ziņām” skaidro Mančestras domes deputāts Pats Kērnijs, kurš arī atbildīgs par pretterorisma pasākumu ieviešanu.

Foto: Pērnā gada terorakts Berlīnes Ziemassvētku tirdziņā

“Tas ir pilnīgs jaunums, ka šeit ir bruņoti policisti ar lieliem automātiskajiem šaujamieročiem. Tas pēc būtības ir netipiski Anglijai. Tāpat arī civilajā apģērbā tērptu policistu patruļas ir jaunums, jo pirms gada vai diviem tas nebija nepieciešams. Tā ir pasaule, kurā mēs tagad dzīvojam, bet arī sabiedrība mums pieprasīja, ka viņi grib redzēt šāda līmeņa drošību,” saka Kērnijs.

Mančestra ir mājvieta ļoti daudziem imigrantiem no Latvijas, kuri šajās dienās arī dodas apmeklēt Ziemassvētku tirdziņu. Tur sastopam arī Janu Matuļoni, kuras ģimenei ir personisks līdzpārdzīvojums kontekstā ar terorismu. Proti, viņas meita Katrīna tieši pirms pusgada apmeklēja dziedātājas Arienas Grandes koncertu Mančestrā, kura laikā teroristi sarīkoja sprādzienu un bojā gāja 23 cilvēki. Janas meita tika sveikā cauri bez miesas bojājumiem.

“Mani neviens nespēj apstādināt – neviens terorists, neviens terorakts. Pirmkārt, nākot iekšā tirdziņā, tev jau ir sajūta, ka esi drošā zonā. Apkārt daudz policistu, kas mūs apsargā, apkārt ir barjeras, kas neļauj uzbraukt virsū, kā tas bija Berlīnē pērn. Drošības pasākumi veikti augstākajā līmenī,” stāsta Jana.

Tieši Mančesterā šogad ir vislielākais Ziemassvētku tirdziņš Lielbritānijā. Tur 350 tirgotāju sabraukuši no 22 valstīm. Arī no Latvijas. Tiesa gan, ne kā biznesmeņi, bet kā pankūku cepēji. Uz tirdziņu viņi brauc kā uz sezonālu darbu – sešām nedēļām. Britu uzņēmējs apmaksā lidmašīnas biļetes un viesnīcu, jo tieši latvieši esot visātrākie darba darītāji. Taujāti par pretterorisma drošības mēriem, šiem latviešiem esot neomulīga sajūta.

“Tas, ka mēs redzam šos cilvēkus ar ieročiem un gatavus rīkoties, nedaudz pat biedē, jo iekšēji ir nemiers, ka kaut kas var notikt. Tas ir balanss starp it kā drošo un nedrošo,” norāda Ziemassvētku tirdziņa darbiniece Laima Ķevere.

Tikmēr citviet Ziemassvētku tirdziņā savu telti uzslējusi Mančesteras musulmaņu kopiena. Tā savukārt joprojām cenšas uzlabot savu tēlu sabiedrībā, uzsverot, ka Islāmam neesot nekāda sakara ar teroristiem.

Skaties.lv jau vēstīja, ka aprit pusgads kopš iedzīvotāji Mančestrā piedzīvoja teroraktu. Dziedātājas Arianas Grandes koncerta laikā notika sprādziens, un tā laikā dzīvību zaudēja 22 cilvēki, bet vēl vairāki desmiti tika ievainoti. 

0 Komentāru