Spānijas prokuratūra gatavojas celt kriminālapsūdzības Pudždemonam un viņa līdzgaitniekiem par dumpja rīkošanu

Komentāri

Reaģējot uz Katalonijas neatkarības pasludināšanu, Spānija sestdien, 28. oktobrī, oficiāli atlaidusi separātistu kontrolēto vietējo valdību, policijas vadību un parlamentu.

Madride arī izsludinājusi jaunas vietējā parlamenta ārkārtas vēlēšanas. Neatkarības aizstāvji tikmēr sola izvērst mierīgu nepakļaušanās kustību Madrides rīkojumiem.

Tomēr Barselonā šonakt jau notikušas nelielas sadursmes starp neatkarības atbalstītājiem un pretiniekiem.

Pēc Katalonijas parlamenta piektdienas, 27. oktobra lēmuma pasludināt neatkarību no Spānijas, reģiona galvaspilsētā Barselonā svinības turpinājās līdz nakts melnumam. Sajūsminātie pūļi skandēja Katalonijas himnu, noņēma no valsts iestāžu ēkām Spānijas karogus un vēlu naktī pat sarīkoja koncertu, kā arī uguņošanu.

Tomēr saskaņā ar socioloģiskām aptaujām neatkarību atbalsta vien nedaudz vairāk nekā puse Katalonijas iedzīvotāju. Iestājoties tumsai, ielās izgāja arī neatkarības pretinieki. Viņi ietinās Spānijas karogos, skandēja tādus saukļus, kā “mēs esam spāņi”, un vietām arī iesaistījās konfliktos ar pretējo nometni.

Uzaustot sestdienas rītam pie kontroles pārņemšanas dumpīgajā provincē ķērās arī Spānijas valdība. Valsts oficiālajā vēstnesī tika publicēts paziņojums, ar kuru no amata atlaists Katalonijas valdības vadītājs Karless Pudždemons, visi viņa ministri un parlaments. Par vietvaldi tika nozīmēta Spānijas vicepremjere, bet jaunas reģionālā parlamenta vēlēšanas nozīmētas uz 21.decembri.

Spānijas konstitūcija paredz, ka valsts ir vienota un nedalāma, tādēļ konstitucionālā tiesa 1. oktobrī sarīkoto Katalonijas neatkarības referendumu atzina par prettiesisku. Līdz ar to neatkarības pretinieki to boikotēja, ļaujot separātistiem uzvarēt ar 92% balsu. Līdzīgs scenārijs atkārtojās parlamentā. Par neatkarību nobalsoja tikai mazliet vairāk par pusi jeb 70 no 135 parlamenta deputātiem, kamēr pretinieki balsojumu boikotēja pametot sēžu zāli. Tomēr separātisti uzskata, ka taisnība ir viņu pusē un sola izvērst mierīgas pilsoniskās nepakļaušanās kustību.

Spānijas prokuratūra šobrīd gatavojas celt kriminālapsūdzības Pudždemonam un viņa līdzgaitniekiem par dumpja rīkošanu. Savukārt viņi aicina katalāņus nepadoties Spānijas spiedienam.

Jau vēstīts, ka Katalonijas parlaments 27. oktobrī pasludinājis reģiona neatkarību no Spānijas, ziņo pasaules mediji. ”Par” nobalsojuši 72 deputāti, bet ”pret” – desmit, bet divi – atturējās.

Lasi vēl