Spānijas iznīcinātājs “Eurofighter” nejauši izšauj raķeti Igaunijas gaisa telpā

10 komentāri
Spānijas iznīcinātājs “Eurofighter” nejauši izšauj raķeti Igaunijas gaisa telpā
Foto: Postimees/Scanpix

Spānijas iznīcinātājs “Eurofighter” mācību lidojuma laikā otrdien nejauši virs Igaunijas teritorijas izšāvis gaiss-gaiss tipa “AMRAAM” raķeti.

Incidents noticis plkst. 15.44 virs Igaunijas dienvidrietumiem gaisa telpā, kas paredzēta mācībām, paziņojis Igaunijas Aizsardzības spēku preses dienests.

Igaunijas Gaisa spēki meklē raķeti, kas, iespējams, nav pašiznīcinājusies un ir nokritusi uz zemes.

Igaunijas Gaisa spēku komandieris pulkvedis Rīvo Valge žurnālistiem sacīja, ka tas ir pirmais šāds incidents Baltijā un arī citur pasaulē tādi gadījumi nenotiek bieži.

“Gaiss-gaiss tipa raķete netrāpīja nevienam lidaparātam,” paziņoja Spānijas Aizsardzības ministrija, piebilstot, ka raķete tika izšauta gaisa telpā, kur atļauts veikt šāda veida manevrus.

Spānijas Aizsardzības ministrija atklāja, ka militārajās mācībās piedalījās divi Spānijas iznīcinātāji “Eurofighter” un divi Francijas iznīcinātāji “Mirage 2000”. Pēc incidenta lidmašīnas atgriezušās gaisa spēku bāzē Šauļos Lietuvā.

Spānijas Aizsardzības ministrija sākusi notikušā izmeklēšanu.

“AMRAAM” tipa raķetes darbības rādiuss ir aptuveni 100 kilometri. Raķetes garums ir 3,7 metri, diametrs 18 centimetri un tai uzmontēta kaujas galviņa.

Pēdējā zināmā iznīcinātāja atrašanās vieta pirms raķetes izšaušanas bija apmēram 40 kilometri uz ziemeļiem no Tartu.

Valge atklāja, ka raķete saturēja piecus līdz desmit kilogramus sprāgstvielu.

Valge sacīja, ka incidenta izmeklēšanā iesaistījusies arī Civilās aviācijas administrācija, Spānijas Gaisa spēki un NATO.

Igaunijas Aizsardzības spēki lūguši cilvēkus ziņot, ja viņi uz zemes pamana priekšmetu, kas varētu būtu pazudusī raķete, un nekādā gadījumā netuvoties tai.

10 komentāri