Spānijā ekshumētas Franko mirstīgās atliekas

1 komentārs

Ceturtdien Spānijā pārapbedīts bijušais diktators Fransisko Franko. Godinot Franko režīma upurus, sociālistu valdība izlēmusi diktatora mirstīgās atliekas no īpaša mauzoleja pārapbedīt parastā kapsētā.

Fransisko Franko valdīšana Spānijā sākās 1939. gadā, kad pēc trīs gadu ilga pilsoņu kara viņa vadītie nacionālisti uzvarēja republikāņus, anarhistus un komunistus. Franko ēra beidzās 1975. gadā līdz ar viņa nāvi. Drīz pēc tam Spānijā pieņēma demokrātisku konstitūciju.

Tikmēr bijušā diktatora pīšļi līdz pa šodienai gulēja īpaši viņam būvētā grandiozā mauzolejā Memoriālajā kompleksā Madrides pievārtē, ko savulaik pēc viņa paša pavēles uzcēla kā nacionālā izlīguma simbolu. Tajā apglabāja gan nacionālistu rindās kritušos, gan arī viņu pretiniekus.

Nolūkā atjaunot pilsoņu kara un Franko režīma upuru piemiņu valdība gada sākumā nolēma memoriālu no Franko pīšļiem atbrīvot.

Pret ekshumēšanu iebilda vairāki konservatīvie un labējā spārna politiķi, kā arī tuvinieki, kas vēlējās, lai Franko atliekas paliek mauzolejā vai tiek pārapbedītas Almudenas katedrālē Madridē. Nevēloties, lai dievnams kļūst par viņa atbalstītāju pulcēšanās vietu, tiesa šo lūgumu noraidīja.

Pārapbedīšanas ceremonija notika šaurā lokā, klātesot tikai ģimenei un dažām valdības amatpersonām. Pasākumu pavadīja Franko atbalstītāju protests.

“Viņš ir Spānijas vēstures daļa, patīk jums tas vai ne. Katoliskā valstī viņi neļauj mums viņu apglabāt, kur mēs gribam, viņi neatļauj Svēto misi, un viņi apgāna kapavietu,” saka Fransisko Franko radiniece Martinesa Bordo.

Fransisko Franko pārapbedīja pašvaldības kapsētā 20 kilometru attālumā no Madrides. Zārku guldīja zemē blakus viņa sievas kapam.

1 komentārs