Šovakar Minskā Ukrainas, Vācijas, Francijas un Krievijas līderi lems par Ukrainas nākotni

Komentāri
Šovakar Minskā Ukrainas, Vācijas, Francijas un Krievijas līderi lems par Ukrainas nākotni
FOTO: SCANPIX

Ukrainas, Vācijas, Francijas un Krievijas līderi ieradušies Baltkrievijas galvaspilsētā Minskā, lai panāktu vienošanos par karadarbības pārtraukšanu Austrumukrainā. Pagaidām gan pie četrpusējā sarunu galda viņi vēl nav sēdušies, jo pēcpusdienā pieņemts lēmums samita sākumu atcelt  – līdz pulksten 22.00 vakarā pēc Latvijas laika.

Pirmie Minskā ieradās Vācijas un Francijas līderi. 19 minūtes vēlāk nolaidās arī Ukrainas prezidenta Petro Porošenko lidmašīna. Vēl pirms izlidošanas viņš sacīja, ka šā vakara tikšanās ir viens no pēdējiem mēģinājumiem noregulēt konfliktu diplomātiskā ceļā. Pretējā gadījumā Ukraina esot gatava arī karot.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Krievijas prezidents Vladimirs Putins, ko Eiropā uzskata par lielāko konflikta vaininieku, Eiropas līderiem Minskā pievienojās pēdējais.

Medijos izskanējusī informācija liecina, ka Krievija šodien vēlas vienoties par juridiskām garantijām krievvalodīgajiem iedzīvotājiem Ukrainā, lai Doņeckai un Luhanskai piešķirtu autonomas republikas statusu un lai Ukrainu atmestu cerības atgūt Krimu.

Ukrainas puse esot piekritusi piekāpties vairākos jautājumos, taču plašākas detaļas pagaidām nav zināmas. Nav arī zināms, kādu iemeslu vadīti līderi nolēmuši pārcelt samita sākumu par vairākām stundām. Tiek ziņots, ka Ukrainas, Francijas un Vācijas līderi konsultēsies trijatā, pirms sāks sarunas ar Kremļa saimnieku.

Lai gan Vašingtonas pārstāvji sarunās nepiedalās, Eiropas līderi ir norādījuši, ka ASV šajās sarunās būs būtiska nozīme. Gan republikāņu, gan demokrātu deputāti ASV Kongresa pārstāvju palātā iesnieguši likumprojektu, kas paredz Ukrainai sniegt letālu militāro palīdzību viena miljarda dolāru apjomā.

Šodien arī Polija paziņoja, ka var pieņemt šādu lēmumu, Eiropas līderi ir vienisprātis, – ja šovakar netiks panākta vienošanās, tas var novest pie plašas konflikta eskalācijas.

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs šodien Rīgā uzstājoties ar Lekciju Latvijas Universitātē izteicies, ka sarunu neveiksmīga iznākuma rezultātā var arī sākties plašs militāras darbības uzliesmojums.

Lasi vēl