Somijā veikti vērienīgi reidi Krievijas pilsonim piederošos īpašumos; aizdomas par gatavošanos hibrīdkaram

3 komentāri

Somijā pastiprinās aizdomas, ka Krievija gatavojas hibrīdkaram un nelielas saliņas arhipelāgā starp Somiju un Zviedriju izvēlētas par bāzēm helikopteriem un zemūdenēm.

Šādu scenāriju Maskava un arī Somijas amatpersonas noraida, taču vienlaikus Somijā tiek spriests par likuma izmaiņām, kas ierobežos īpašumu pārdošanu ārzemniekiem.

Par Pāvelu Meļņikovu nav daudz zināms. Vien tas, ka Krievijā viņam pieder vismaz seši uzņēmumi un dažādos reģistros viņš figurē kā vairāku valstu pilsonis. Tomēr ir skaidri zināms, ka 17 īpašumi, kuros septembra nogalē teju 500 Somijas kārtības sargu veica reidus, tā vai citādi ir saistīti, vai nu ar viņu, vai ar uzņēmumu “Ariston Helmi”, kura dibināšanā pirms desmit gadiem viņš pielicis savu pirkstu.

No visiem īpašumiem, kuros Somijā notika kratīšana, vislielāko sabiedrības interesi izpelnījusies viņam piederošā Sakiluto sala arhipelāgā, kas atrodas starp Somiju un Zviedriju, netālu no Somijas militārajām bāzēm, kā arī nozīmīgiem Baltijas jūras kuģu ceļiem.

Ekskluzīvajā īpašumā ir deviņas piestātnes, helikopteru nosēšanās laukums, ar kamuflāžas tīklu apvilkts baseins. Visur ir novērošanas kameras un kustību detektori.

Uz salas ir arī ar satelītantenām aprīkoti mājokļi, kuros varētu satilpināt nelielu armiju.

Ievērojamais izmeklēšanas operāciju apjoms, kā arī fakts, ka tajos aizturētas divas personas – Krievijas un krievu izcelsmes Igaunijas pilsonis, kā arī konfiscēta milzīga summa dažādās valūtās un lielapjoma zibatmiņu diski, kalpo par pamatu spekulācijām, ka salas patiesais īpašnieks varētu būt Krievijas armija.

Kāds bijušais Somijas parlamenta pārstāvis, kurš kalpojis arī kā robežsardzes virsnieks, reiz apgalvoja, tiesa gan – bez pierādījumiem, ka Krievija pie Somijas salām plāno būvēt zemūdeņu piestātnes.

Līdzīgas aizdomas ir arī somu uzņēmējam, kurš pārraudzīja lielāko būvniecības daļu uz Sakiluto salas. Sarunā ar “The New York Times” viņš norāda, ka nekad nav spējis izprast, kas Meļņikovam bijis aiz ādas, it īpaši, kad devis rīkojumu uzcelt 9 piestātnes. Parasti pie šādu izmēru salām ir tikai divas.

Par šādām aizdomām uzjautrinās Krievijas premjerministrs Dmitrijs Medvedevs, kurš Somijas galvaspilsētā viesojās vien pāris dienas pēc reidiem. Uz žurnālista jautājumu, vai Krievija uz Somijas salām būvē militāro helikopteru bāzes, Medvedevs smejoties atbildēja, ka nespēj iedomāties, kuram ir tik slima iztēle, lai par kaut ko tādu vispār aizdomātos.

Arī Somijas ierēdņi, kuri jau gadiem piekopj taktiku netīro veļu attiecībās ar citām valstīm, jo īpaši – Krieviju, publiski nemazgāt, šo reidu skaidro ar izmeklēšanu par naudas atmazgāšanu un krāpšanos ar nodokļiem.

Vienlaikus šie reidi raisījuši diskusijas Somijas parlamentā par jaunu likumu pantu izstrādi, kas stiprinātu Somijas izlūkdienestu pilnvaras. Tāpat likumdevēji apsver iespēju turpmāk zemi stratēģiskās teritorijās atļaut pirkt tikai cilvēkiem no Eiropas Savienības.

Šobrīd Somijā lielākā ārvalstu īpašnieku grupa ir tieši no Krievijas, tostarp prezidentam Vladimiram Putinam pietuvinātas personas.

Zviedrijas Aizsardzības pētniecības aģentūras pārstāvis Niklas Granholms norāda, ka tikpat labi krievi šādi varētu gatavoties hibrīdkaram. Bet somu kārtības sargu reidi varētu būt brīdinājums, ka nepieciešamības gadījumā Somija ir gatava rīkoties.

3 komentāri