Somija trīs gadu laikā darba tirgū plāno iesaistīt vairāk nekā 2000 bēgļu

2 komentāri

Latvijai, kā zināms, nav sevišķi daudz labas pieredzes ar bēgļu integrāciju Latvijas sabiedrībā. Lielākā daļa šeit nonākušo cilvēku pie mums izvēlas nepalikt. Taču nākamo trīs gadu laikā Somija savas valsts darba tirgū plāno iesaistīt vairāk nekā 2000 bēgļu. Programmas ietvaros paredzēts migrantiem mācīt somu valodu un kādu profesiju. Projektā iesaistījušies arī uzņēmēji, kam, investējot līdzekļus bēgļu integrācijā, ir iespēja ne vien tikt pie darbiniekiem, bet arī arī nopelnīt. 

Skandināvijas valstis ir iecienīts bēgļu galamērķis, un arī Somiju pēdējos gados sasnieguši tūkstošiem patvēruma meklētāju. Somijas valdība tikmēr meklē ceļus, kā šos cilvēkus integrēt. Tostarp mērķis ir panākt, lai viņi vairs nenoslogo pabalstu sistēmu un iekļaujas darba tirgū.

“Mēs darām daudzas lietas, tomēr galvenais, uz ko koncentrējamies šobrīd, ir integrācijas pasākumu savienošana ar pasākumiem darba prasmju uzlabošanai. Tas nozīmē, ka bēgļi savas valodas prasmes var uzlabot darbavietā,” skaidro Somijas Ekonomikas ministrijas pārstāve Sonja Hamalainena.

Mērķa īstenošanai ir izveidota īpaša organizācija, kas koordinē bēgļu savešanu kopā ar darba devējiem. Projektā ar 50% finansējumu piedalās arī Eiropas Savienība, kas trīs gados atvēlēs 10 miljonus eiro no tā sauktā Junkera investīciju plāna. Darbā kopumā plānots iekārtot vairāk nekā 2000 bēgļu.

“Somija ir attīstījusi ļoti inovatīvu veidu, kā palīdzēt migrantiem atrast darbu. Turklāt šī sistēma ir ļoti noderīga valdībai, jo tai izdevumi rodas tikai gadījumā, ja rezultāts ir pozitīvs – ja bēglis atrod darbu. Es nesaku, ka Somija ir labāka par citām valstīm, tomēr šis modelis ir unikāls, un mēs Eiropas Komisijā cenšamies izplatīt šo pieredzi, lai arī citas valstis izmantotu šādus instrumentus,” norāda Eiropas Komisijas viceprezidents Jirki Katainens.

Somijā izveidotā sistēma ir izdevīga arī darba devējiem, – ja pēc trīs mēnešu pārbaudes laika bēglis tiek pieņemts pastāvīgā darbā, valsts uzņēmējam pārskaita šajā laika posmā bēglim neizmaksātos sociālos pabalstus. Līdz šim programmu pabeiguši un darbā iekārtojušies 170 bēgļi.

“Tas ir labs rezultāts. Darbu ir atradusi puse no bēgļiem, kas izgājuši programmu. Vēl vairāk nekā 600 cilvēku to šobrīd turpina – mācās vai ir sākuši praksi. Es domāju, ka arī no šiem cilvēkiem vismaz puse atradīs darbu,” norāda “Epiqus” fonda pārstāvis Samīrs Omārs.

Uzņēmums bēgļu integrāciju uztver kā savu pienākumu sabiedrības labā, turklāt uzņēmumam arī ir vajadzīgi darbinieki. “Mums ir vakances gan beķerejās, gan konfekšu ražotnēs, gan mūsu restorānos. Mums vajag cilvēkus. No otras puses, mēs ticam, ka ir ļoti svarīgi sabiedrības jaunpienācējus integrēt,” atzīst “Fazer” izpilddirektore Ulrika Romantšuka.

Ja bēgļu darbā iesaistīšanas projekts izdosies, nākamo četru gadu laikā Somijas valdība ietaupīs teju 30 miljonus eiro sociālā budžeta līdzekļu, kā arī būtiski samazinās bezdarba līmeni migrantu vidū. Kopējais bezdarba līmenis Somijā šobrīd ir 8%.
2 komentāri