Komentāri

Cilvēktirdzniecība satraukusi Skandināvijas valstis. Tur nonāk liela daļa afrikāņu sieviešu, kuras uz Eiropu atvilinājuši solījumi par labi apmaksātu darbu, bet faktiski viņas nonāk seksa verdzībā.

Somijā īpaši neaizsargāta grupa ir jaunas sievietes no Nigērijas, kas pārdzīvojušas seksa verdzību citviet Eiropā un jau ar bērniem rokās steidz meklēt mierīgu dzīvi klusajā Ziemeļvalstī.

Somijā ir īpašs ombuds imigrantiem, kas cietuši no cilvēktirdzniecības. Te atklāj klasisko shēmu: noziedznieki Nigērijā atrod jaunas un naivas sievietes, kurām sola labi apmaksātu frizieres darbu ārzemēs. Kad upuris iekļuvis slazdā, tas aizcērtas, un tālākais notiek pēc rūpīgi izstrādātas shēmas.

Solījumi izrādās tukši. Kad viņas ierodas Itālijā, viņām pasaka: esat mums parādā naudu. Līdz pat 30 000 eiro! Tie jāatmaksā ar piespiedu prostitūciju. Itālijā viņas paliek pāris gadus, un tad dodas uz Skandināvijas valstīm, piemēram, Somiju.

Tātad tieši pārtikušie skandināvi spiesti sniegt palīdzīgu roku jau dzīves salauztiem cilvēkiem.

Skandināvi nonāk ķīlnieka lomā – teorētiski, viņi šīs sievietes varētu izsūtīt atpakaļ uz Itāliju, bet praktiski tas ir teju neiespējami, jo viņām parasti nav nekādu dokumentu. Izrādās, Somijā trūkst strādīgu un talantīgu policistu, kas spētu risināt šādas sarežģītas lietas.

Lielākais jautājums ir par policijas resursiem. Līdz ar ekonomisko situāciju policistu skaits ir samazināts, un cilvēktirdzniecība ir slēpts noziegums, un tas ir pamatīgs izaicinājums, atklāt šādas lietas.

Daļa iebraukušo nigēriešu sieviešu turpina prostitūcijas arodu, samierinoties ar likteni, zaudē cerības mainīt dzīvi. Par to savā ikdienas darbā pārliecinās vairākas nevalstiskās organizācijas.

Nevalstiskajām organizācijām cilvēktirdzniecības upuri uzticas pat vairāk nekā valstij. Te viņus nenosoda, nepratina, nemāca, kā pareizi dzīvot, bet gan palīdz pārbaudīt veselību. Interesanti, ka nevalstiskās organizācijas, kas Somijā ir krietnā skaitā, tiek finansētas no valsts kontrolētās azartspēļu nozares, proti, no spēļu automātos samestās naudas.

Lasi vēl