Somi iemācījušies prognozēt ziemeļblāzmu

0 Komentāru
Somi iemācījušies prognozēt ziemeļblāzmu
(Foto: LETA)

Viena no krāšņākajām fiksētajām ziemeļblāzmām uzfilmēta 2012. gada janvārī, Birtavaras ciematā, Norvēģijas ziemeļos. Neraugoties uz skarbajiem klimatiskajiem apstākļiem uz turieni ik gadus dodas tūkstošiem tūristu cerībā ieraudzīt ziemeļblāzmu – vienu no krāšņākajām dabas parādībām. Taču, kad tā parādīsies, līdz šim tas nebija prognozējams.

Somu meteorologi  apgalvo, ka viņa nu ir iemācījušies paredzēt ziemeļblāzmu. “Ja tu gribi prognozēt polārblāzmu, tad ir jāvēro Saule, jo šī dabas parādība veidojas pateicoties Saules vēja daļiņām,” skaidro meteoroloģe Krista Kauriste, ”tāpat jāparedz, cik liela iespējamība, ka saules vējam mijiedarbojoties ar gaisa daļiņām varētu rasties ziemeļblāzma.”

Sodankeles meteoroloģiskā stacija atrodas 100 km aiz polārā loka. Tā ir aprīkota ar modernu aparatūru, kas ļauj novērt sauli. Piemēram, šī stacija uztver signālu no satelīta, kas atrodoties pusotra miljona kilometru no Zemes, novēro Sauli. ”Svarīgākos mērījumus saņemam tieši no satelīta. Tie mums ļauj prognozēt ziemeļblāzmas ar 70% precizitāti,” atklāj meteoroloģiskās stacijas un observatorijas direktors Eso Tūrunens. Tomēr arī pētnieki atzīst – pat apzinoties, ka ziemeļblāzmu var prognozēt, tas neatņem brīnumaino sajūtu vērojot ziemeļblāzmu.

0 Komentāru