Sola atjaunot postošajā ugunsgrēkā cietušo Parīzes Dievmātes katedrāli

0 Komentāru

Parīze un pārējā pasaule sēro par ugunsgrēkā nopostīto Parīzes Dievmātes katedrāli. Katedrāle, kas ir viens no Rietumeiropas kultūras simboliem, sāka degt pirmdienas vakarā, un uguns nopostīja daļu senās, vēsturiski nozīmīgās celtnes.

Pašlaik sākta līdzekļu vākšana dievnama atjaunošanai. Šim mērķim 300 miljonus eiro jau apsolījuši divi Francijas miljardieri.

Pēc aptuveni 15 stundu ilga cīniņa ar liesmām ugunsdzēsējiem pret rītu izdevās pilnībā apdzēst ugunsgrēku. Saglābta 850 gadus senās Parīzes Dievmātes katedrāles akmens pamatstruktūra un abi tās torņi, taču liesmas iznīcinājušas jumtu, baznīcas smaili, daļu no velvēm. Kopējie postījumu apmēri vēl nav pilnībā aplēsti – ugunsdzēsēji celtni neuzskata par pilnībā drošu un ekspertiem nav ļauts tajā ienākt, lai novērtētu bojājumus.

“Parīzes Dievmāte visupirms ir lūgšanu vieta kristiešiem, katoļiem šeit, Parīzē, un visā pasaulē. Bet tā ir arī Parīzes simbols. Tā ir viena no apmeklētākajām vietām pasaulē. Es redzēju liesmas no sava kabineta mērijā. Atnākot šeit, jutos bezspēcīga, skatoties, kā liesmas pārņem mūsu katedrāli,” norādīja Parīzes mēre Anne Idalgo.

Dzēšanas laikā viegli cietuši divi policisti un kāds ugunsdzēsējs, citu cietušo nav. No relikvijām uguns un ūdens skāra 12., 13. gadsimta koka konstrukcijas. Taču varēja būt vēl ļaunāk – neskartas izskatās visas trīs greznās rozes formas vitrāžas, tāpat arī vitrāžas virs kapelas, gleznojumi, kā arī katedrāles ērģeles, ko uzskata pat pasaulē lielākajām un slavenākajām. No iznīcības paglābts ir Kristus ērkšķu kronis, kā arī 16 bronzas statujas, kas pirms nedēļas noņemtas no katedrāles jumta un nodotas restaurācijai.

Pirmais trauksmes signāls atskanēja pirmdien, pēc plkst. 18.00, taču pārbaudes laikā uguns netika konstatēts. Liesmas pamanīja tikai pēc otrā trauksmes signāla un steigšus izsaukti ugunsdzēsēji. Taču uguns strauji izplatījās. Uz liesmu postīto gotikas arhitektūras meistardarbu nolūkojās pūlis, desmitiem cilvēku nometās ceļos un aizlūdza, lai postaža būtu iespējami mazāka.

“Es nācu mājās no darba ap plkst. 19.30 un ieraudzīju liesmas starp abiem torņiem. Tas bija satraucoši. Lai gan pamatceltne ir saglābta, skumjas un izmisums nemazinās,” stāsta kāds Parīzes iedzīvotājs.

Nelaimes iemesls vēl nav noskaidrots. Pagaidām pieņemts, ka notikušais ir negadījums, visticamāk, saistāms ar notikušajiem renovācijas darbiem, taču izmeklēšana ir sākta. Tagad galvenā uzmanība vērsta uz katedrāles atjaunošanu.

“Mēs visi kopā šo katedrāli no jauna uzcelsim, tā atdzims no pelniem. Tas būs turpmāko gadu uzdevums. Mēs sāksim līdzekļu vākšanas kampaņu, piesaistīsim labākos restauratorus. Mēs katedrāli atjaunosim – mēs esam to parādā savai vēsturei,” pauda Francijas prezidents Emanuels Makrons.

Makrona aicinājuma atsaucies ietekmīgais vietējais uzņēmējs Fransuā Pino, solot ziedot vairāk nekā 100 miljonus eiro dievnama atjaunošanai, bet miljardieris Bernārs Arno apsolījis ieguldīt 200 miljonus.

0 Komentāru