Šodien tiks paziņots jaunais Lielbritānijas premjerministrs

3 komentāri
Šodien tiks paziņots jaunais Lielbritānijas premjerministrs
ZUMAPRESS/SCANPIX

Otrdien Lielbritānijā noslēdzas Konservatīvās partijas līdera izraudzīšanās process. Balsojums partijas biedru iekšienē noteiks, kurš no diviem kandidātiem – Boriss Džonsons vai Džeremijs Hānts – būs nākamais Lielbritānijas premjers.

Vairāk nekā 160 000 partijas biedru, balsojot attālināti, jau vairākas nedēļas bija iespēja ievēlēt jauno britu premjeru pēc Terēzas Mejas atkāpšanās.

Sākumā Konservatīvās partijas parlamentārieši balsojumos kandidātu skaitu samazināja no desmit līdz diviem – pašreizējam ārlietu ministram Džeremijam Hāntam un kādreizējam šā amata pildītājam un bijušajam Londonas mēram – Borisam Džonsonam.

Analītiķi Džonsonam paredz pārliecinošu uzvaru balsojumā.

Lasi vēl: Vicinot kūpinātu zivi maisiņā, Lielbritānijas premjera amata kandidāts Džonsons piedzīvo izgāšanos.

Svarīgajā “Brexit” jautājumā viņš ieņem stingru pozīciju – izstāties no bloka 31. oktobrī ar vai bez vienošanās ar Eiropas Savienību. Tikmēr Hānts, ja kļūtu par premjeru, paudis gatavību nepieciešamības gadījumā “Brexit” vēlreiz atlikt.

Ja Džonsons kļūst par premjeru, viņam būs jātiek galā ar kabineta izveidi, kas nebūt nebūs viegla, – vairāki ministri jau pauduši gatavību pamest valdību Džonsona vadībā – finanšu ministrs Filips Hamonds, tieslietu ministrs Deivids Goks. Tikmēr jau priekšlaicīgi Eiropas un Amerikas lietu valsts ministrs Alans Dankans atkāpās no amata pirmdien.